Parlament (PE) i Rada (RE) Europejska ogłosiły wspólne, wstępne porozumienie ws. dyrektywy, która ma na celu uregulowanie praw pracowniczych pracowników tzw. platform internetowych. Chodzi np. o kierowców, czy dostarczycieli jedzenia, którzy pracują przez bardzo popularne aplikacje online (np. Uber). Obecnie są one formalnie traktowane jako osoby samozatrudnione, choć w praktyce wykonują pracę etatową. W myśl […]

Parlament (PE) i Rada (RE) Europejska ogłosiły wspólne, wstępne porozumienie ws. dyrektywy, która ma na celu uregulowanie praw pracowniczych pracowników tzw. platform internetowych.
Chodzi np. o kierowców, czy dostarczycieli jedzenia, którzy pracują przez bardzo popularne aplikacje online (np. Uber). Obecnie są one formalnie traktowane jako osoby samozatrudnione, choć w praktyce wykonują pracę etatową. W myśl nowotworzonego prawa, tacy pracownicy zyskaliby pełne prawa wynikające z umowy o pracę na etacie (urlopy, świadczenia, itp.)
RE i PE chcą również uregulować sprawy dostępu takich pracowników do swoich danych osobowych i kadrowych, a które są obecnie zarządzane przez algorytmy na wspomnianych platformach. W myśl opracowywanego prawa UE, większą rolę w procesach decyzyjnych dot. spraw kadrowych miałby spełniać człowiek, a nie algorytm.
Zarówno RE i PE muszą następnie zatwierdzić zawarte porozumienie w swoich izbach. Po oficjalnym przyjęciu dyrektywy, kraje członkowskie UE będą miały 2 lata na jej transpozycję do swoich krajowych legislacji.