Zdaniem resortu system nie jest gotowy a wszyscy jego uczestnicy są zainteresowani przesunięciem terminu
Ministra Klimatu i Środowiska w poprzednim tygodniu przekazała mediom informację, że system kaucyjny nie jest gotowy do wdrożenia w planowanym terminie. Resort rozważa przesunięcie jego startu o pół roku, a organizacje branżowe napojów i handlu detalicznego apelują, aby system ruszył dopiero od stycznia 2026 r.
Branża apeluje do premiera
Jak podał PortalKomunalny.pl, 15 października podczas konferencji prasowej organizacje branży napojowej i handlu detalicznego zaapelowały do premiera o pilne skierowanie do Sejmu projektu zmian w systemie kaucyjnym. Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, uwzględnia postulaty różnych grup, w tym usunięcie z systemu opakowań po mleku i produktach mlecznych. Przedstawiciele branż uważają, że projekt czeka na decyzję premiera.
Kolejny apel został skierowany do rządu o przesunięcie obowiązku zbiórki opakowań na napoje w systemie kaucyjnym o rok, na dzień 1 stycznia 2026 r. Wśród organizacji, które go wystosowały znalazły się: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, Polska Izba Handlu i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.
Handlowcy czują się odpowiedzialni za system kaucyjny
Przedstawiciela Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji mówiła o tym, że branża czuje się odpowiedzialna za wprowadzenie systemu kaucyjnego, ale obawia się, że winą za nie spełnienie tego wymogu zostanie obarczony handel. Przygotowanie sklepów na wprowadzenie systemu, to minimum 12 miesięcy, a przecież nie można przygotowywać się do tych zmian jedynie na podstawie projektu zmian w ustawie. Organizacja oszacował, że całość systeu może kosztować branżę 2 mld zł.
O systemie kaucyjnym
- System kaucyjny w Polsce ma ruszyć od początku 2025 r., zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz nowelizacją przygotowaną przez MKiŚ.
- Celem systemu jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych i zwiększenie poziomu recyklingu poprzez zwrot opakowań.
- Duże sklepy (powyżej 200 m²) będą zobowiązane do przyjmowania pustych opakowań i zwracania kaucji, natomiast dla mniejszych sklepów uczestnictwo w systemie będzie dobrowolne.
- Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu, a kaucja ma zachęcać do zwrotu opakowań.
- System obejmie butelki plastikowe do 3 l, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l.