Ponad 85% krajów nie dotrzyma terminu na złożenie nowych zobowiązań w zakresie różnorodności biologicznej przed szczytem COP16
Według wspólnego dochodzenia Carbon Brief i Guardian, ponad 85% krajów nie dotrzyma terminu ONZ na złożenie nowych zobowiązań w zakresie różnorodności biologicznej przed szczytem COP16 w Kolumbii (Konferencja Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych o różnorodności biologicznej). Wśród państw, które nie opublikowały nowych krajowych zobowiązań, znanych jako krajowe strategie i plany działania na rzecz różnorodności biologicznej (NBSAP), przed rozmowami, które odbywają się w mieście Cali od 21 października do 1 listopada, znajdują się trzy kraje należące do G7.
Trudności i bariery
Według analizy Carbon Brief i Guardian, tylko pięć z 17 „megaróżnorodnych krajów”, które łącznie stanowią dom dla 70% światowej różnorodności biologicznej, złożyło nowe zobowiązania dotyczące przeciwdziałania utracie przyrody. Trzem krajom, które posiadają zdecydowaną większość amazońskich lasów deszczowych (Brazylii, Peru i Kolumbii, gospodarzowi COP16) nie udało się opracować nowych planów ochrony przyrody przed rozpoczęciem rozmów. Wszystkie z sześciu krajów odpowiedzialnych za dorzecze Kongo w Afryce, drugi co do wielkości las deszczowy na świecie po Amazonii, również nie dotrzymały terminu. Przedstawiciele ministerstw środowiska na całym świecie poinformowali Carbon Brief i Guardian, że „trudności techniczne” i „bariery strukturalne”, począwszy od potrzeby długich konsultacji z zainteresowanymi stronami, a skończywszy na opóźnieniach spowodowanych wyborami powszechnymi, uniemożliwiły im dotrzymanie terminu. Różnorodność biologiczna na Ziemi zmniejsza się w tempie szybszym niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Ok. miliona gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem, a działalność człowieka zmieniła już 70% powierzchni lądów i 87% oceanów.
Niedotrzymane terminy i opóźnienia
Podczas COP15 w 2022 r. narody podpisały przełomowe porozumienie o nazwie Globalne Ramy Różnorodności Biologicznej (GBF) z Kunming-Montreal, którego celem jest powstrzymanie i odwrócenie utraty przyrody do 2030 r. Jest ono często określane jako „porozumienie paryskie na rzecz przyrody”. W ramach porozumienia kraje zgodziły się przedłożyć nowe NBSAP przed COP16 w październiku 2024 r. NBSAP to plany dotyczące tego, w jaki sposób poszczególne kraje planują przeciwdziałać utracie różnorodności biologicznej, a także zapewnić osiągnięcie celów określonych w GBF. Analiza Carbon Brief i Guardian pokazuje, że tylko 25 krajów i UE dotrzymało terminu opublikowania NBSAP przed COP16.
Brak głównych gospodarek
Trzy z krajów G7 nie opracowały nowych planów NBSAP przed COP16. Niemcy i Wielka Brytania nie dotrzymały terminu, a Stany Zjednoczone nie są sygnatariuszem konwencji. Niedotrzymanie terminu może być szczególnie szkodliwe dla reputacji Wielkiej Brytanii podczas negocjacji. Wielka Brytania prowadziła kampanię na rzecz ambitnego porozumienia podczas COP15 i jest liderem ds. oceanów w grupie państw High Ambition Coalition for Nature and People. Zmiana rządu w Szkocji wymusiła odroczenie NBSAP. Wydanie strategii zostało dodatkowo opóźnione przez wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w lipcu, a nowy rząd Partii Pracy zamierza opublikować ją w nowym roku, ujawnił Carbon Brief na początku tego miesiąca. Chociaż Wielka Brytania nie opublikuje teraz nowego NBSAP przed COP16, dostarczyła ONZ dokument techniczny, znany jako przedłożenie celów krajowych, zamiast swojej strategii.