Rada UE zamierza też wspierać realizację nowych ambitnych zbiorowych celów ilościowych po 2025 r.

W drugim tygodniu października Rada UE zatwierdziła konkluzje w sprawie finansowania działań klimatycznych przed nadchodzącym szczytem COP29 w Baku w Azerbejdżanie. Ustalono, że do 2025 r., wsparcie dla polityki klimatycznej w krajach rozwiniętych ma wynieść 100 mld $ rocznie.
Co znalazło się w komunikacie Rady UE z 8 października 2024 r. na nadchodzący szczyt klimatyczny COP29? Wśród najważniejszych zapisów zawarto.:
- utrzymanie obecnego celu finansowania działań klimatycznych, który zakłada, aby do 2025 r. kraje rozwinięte razem uruchamiały co roku 100 mld $ na finansowanie działań w tym obszarze oraz
- zapewnienie o gotowości realizowania nowych ambitnych zbiorowych celów ilościowych po 2025 r.
Zaniepokojenie wzrostem temperatury i wezwanie do mobilizacji
W komunikacie Rada wyraża też zaniepokojenie w związku z raportem Światowej Organizacji Meteorologicznej wskazującym na rekordowe ocieplenie w 2023 r. (1,45°C powyżej poziomu sprzed ery przemysłowej). Wzywa do głębokich, szybkich i trwałych redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii i zwiększenia efektywności energetycznej.
Rada podkreśla konieczność mobilizacji różnych źródeł finansowania, w tym prywatnych i publicznych, w celu wsparcia działań na rzecz ograniczenia emisji i adaptacji do zmian klimatu. Zwrócono uwagę na konieczność szybkiego przejścia od paliw kopalnych i wycofania nieefektywnych subsydiów na paliwa kopalne.
Zobowiązania Wspólnoty
UE i jej państwa członkowskie wyraźnie zaznaczają, że są nadal w pełni zaangażowane w zdecydowane reagowanie na pilną potrzebę działań w dziedzinie klimatu, co zostało już wcześniej potwierdzone przez przyjęcie i wdrożenie strategii „Fit for 55”. Ponadto, wszystkie dochody z handlu emisjami będą przeznaczone na działania związane z transformacją klimatyczną, zarówno wewnętrznie, jak i międzynarodowo.
Rada uznaje znaczenie publicznego finansowania klimatycznego, w szczególności dla najbardziej narażonych krajów, takich jak najmniej rozwinięte kraje (LDC) i małe państwa wyspiarskie (SIDS). Podkreślono konieczność zwiększenia finansowania na adaptację i wspieranie krajów rozwijających się w zakresie dostępu do środków finansowych.
UE z zadowoleniem przyjmuje pierwsze kroki w celu uruchomienia funduszu na straty i szkody wynikające ze zmian klimatu oraz wzywa do pozyskania środków z różnorodnych źródeł, w tym dotacji i pożyczek o preferencyjnych warunkach.
W dokumencie podkreślono, że sektor prywatny musi odegrać kluczową rolę w finansowaniu działań związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej. UE kładzie nacisk na standardy raportowania zrównoważonego rozwoju i taksonomię, które mają pomóc w przekierowaniu finansowania na działalności przyjazne środowisku.
Wskazano na znaczenie mobilizacji krajowych środków finansowych i włączenia działań na rzecz klimatu do polityk makroekonomicznych, budżetowych oraz procesów zamówień publicznych.
Nowy kolektywny cel ilościowy w zakresie finansowania
Rada zobowiązuje się do aktywnego uczestnictwa w pracach nad nowymi kolektywnym celem ilościowym w zakresie finansowania (ang. NCQG, The New Collective Quantified Goal on Climate Finance). Powinien on uwzględniać zarówno publiczne, jak i prywatne źródła finansowania oraz odzwierciedlać ewolucję globalnych potrzeb.
Podkreślono konieczność ograniczenia finansowania działań związanych z paliwami kopalnymi, w tym za pośrednictwem instytucji wielostronnych zaangażowanie w działalność międzynarodowych banków rozwoju oraz wsparcie dla krajów w przejściu na odnawialne źródła energii. Rada zauważyła potrzebę reformy międzynarodowej architektury finansowej, aby skuteczniej mobilizować środki na inwestycje klimatyczne oraz apeluje do wielostronnych banków rozwoju o dalsze działania w tym zakresie. Ponadto wzywa do eksploracji nowych źródeł finansowania działań klimatycznych, takich jak inicjatywy związane z międzynarodowym systemem handlu emisjami oraz współpraca na rzecz przywracania równowagi ekologicznej.