Net-Zero Banking Alliance (NZBA) to globalna inicjatywa zrzeszająca banki

Net-Zero Banking Alliance (NZBA) jest w połowie czwartego roku swojej działalności, a najnowszy raport podsumowuje postępy 122 banków członkowskich, które podzieliły się swoimi informacjami w zakresie wyznaczania celów i planowania transformacji wg stanu na koniec maja 2024 r. Od momentu powstania w kwietniu 2021 r., liczba członków NZBA wzrosła ponad trzykrotnie, z 43 do 144 banków, a ich zasięg geograficzny rozszerzył się z 23 do 44 krajów.
Net-Zero Banking Alliance (NZBA) to globalna inicjatywa zrzeszająca banki, które zobowiązały się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Powstała w kwietniu 2021 r. i jest częścią szerszej inicjatywy finansowej ONZ.
Rosnąca liczba członków i zasięg geograficzny
Od momentu powstania NZBA, liczba członków wzrosła z 43 do 144 banków, a ich zasięg geograficzny rozszerzył się z 23 do 44 krajów. 65% banków ma siedzibę w rozwiniętych rynkach, a 35% w rynkach wschodzących i innych. Europa pozostaje najbardziej reprezentowanym regionem, a liczba banków z regionu Azji i Pacyfiku wzrosła z jedynie 3 do 29, obejmując prawie jedną czwartą całkowitych aktywów.
Zobowiązania banków członkowskich
Banki, które dołączają do NZBA, zobowiązują się do przekształcenia swoich działań finansowych w zgodzie z celami osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. oraz wyznaczenia pośrednich celów sektorowych na rok 2030 lub wcześniej. Cele te powinny być zgodne z najnowszymi badaniami naukowymi i obejmować większość sektorów o wysokiej emisji.
Postępy w wyznaczaniu celów
Do końca maja 2024 r., 97% banków, które miały wyznaczyć cele, zrobiło to. Cele te obejmują działalność korporacyjną banków w sektorach o wysokiej emisji, kredyty hipoteczne i pożyczki samochodowe. Około 80% banków wyznaczyło cele dla większości sektorów o wysokiej emisji, w których mają znaczną ekspozycję.
Wyzwania i priorytety
Wyznaczanie celów dekarbonizacji pozostaje wyzwaniem, szczególnie na rynkach wschodzących. Najczęściej wymieniane powody to niska jakość danych o emisjach klientów, niejasne ścieżki dekarbonizacji w niektórych rynkach i sektorach oraz brak sprzyjającego środowiska politycznego. Banki priorytetowo traktują wyznaczanie celów w sektorach o najwyższej emisji, takich jak energetyka, ropa i gaz.
Plany transformacji i zaangażowanie klientów
Prawie dwie trzecie banków opublikowało plany transformacji, a kolejne 25% planuje to zrobić do końca roku. 89 banków opracowało indywidualne strategie zaangażowania klientów, a 26 jest w trakcie ich opracowywania. Strategie te są kluczowe dla osiągnięcia celów transformacji netto-zero.