W 2023 r. na świecie było 16,2 mln miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej

W 2023 r. odnotowano największy w historii wzrost liczby miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej, z 13,7 mln w 2022 r. do 16,2 mln. To dane z niedawno opublikowanego raportu Renewable Energy and Jobs – Annual Review 2024 przygotowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) i Międzynarodową Organizację Pracy (ILO). 18% wzrost rok do roku odzwierciedla silny wzrost mocy wytwórczych OZE, wraz ze stałym rozwojem produkcji urządzeń.
7,4 mln miejsc pracy w sektorze OZE w Chinach
W globalnym zatrudnieniu w sektorze energetyki odnawialnej zdecydowanie dominują Chiny, odpowiadając za niemal połowę (46 %) wszystkich miejsc pracy – 7,4 mln. Kolejne miejsca zajmują Unia Europejska (1,8 mln), Brazylia (1,56 mln), Stany Zjednoczone (1 mln) i Indie (1 mln).
Najwięcej miejsc pracy w sektorze OZE tworzy branża fotowoltaiczna, która w zeszłym roku zwiększyła zatrudnienie z 4,9 mln do 7,1 mln etatów. Z tej liczby aż 4,6 mln miejsc pracy przypada na Chiny, co potwierdza ich dominującą rolę jako producenta i instalatora technologii PV. Z danych IRENA wynika, że 1,8 mln z 2,5 mln nowych pracowników zatrudnionych w globalnym rynku OZE to osoby pracujące w chińskiej branży fotowoltaicznej. Dzięki znaczącym chińskim inwestycjom Azja Południowo-Wschodnia stała się ważnym ośrodkiem eksportowym fotowoltaiki, tworząc miejsca pracy w regionie.
Brazylia na szczycie rankingu biopaliw
Na drugim miejscu w raporcie pod względem liczby miejsc pracy znalazły się biopaliwa płynne, a następnie energia wodna i wiatrowa. Brazylia znalazła się na szczycie rankingu biopaliw, odpowiadając za 1/3 z 2,8 mln miejsc pracy w tym sektorze na świecie. Drugie miejsce zajmuje Indonezja z ¼ etatów w tym branży biopaliw na świecie.
Pod względem globalnego zatrudnienia, sektor energetyki wodnej zajmuje trzecie miejsce, jednak w ostatnim roku odnotowano spadek liczby miejsc pracy – z 2,49 mln w 2022 r. do 2,32 mln w 2023 r. Największymi pracodawcami w tej branży są Chiny, Indie, Brazylia, Wietnam i Pakistan.
1,5 mln miejsc pracy w energetyce wiatrowej i wykluczenie Afryki
W sektorze energetyki wiatrowej dominują Chiny i Europa. Jako liderzy w produkcji turbin i instalacji, odpowiadają za 52% i 21% z globalnej liczby 1,5 mln miejsc pracy.
Raport IRENA podkreśla nierówności w globalnym rozmieszczeniu miejsc pracy w branży energetyki odnawialnej. Pomimo ogromnego potencjału zasobów, Afryka nadal otrzymuje jedynie niewielką część światowych inwestycji w odnawialne źródła energii, co przełożyło się na łącznie 324 tys. miejsc pracy w sektorze OZE w 2023 r. W raporcie podkreślono, że niezwykle istotną rolę w poprawie dostępu do energii i tworzeniu miejsc pracy mogą odegrać decentralizowane rozwiązania energetyczne, takie jak systemy niezależne od sieci.
Jednym z kluczowych wniosków raportu jest potrzeba edukacji i szkoleń, aby dostosować pracowników do nowych ról w sektorze energii odnawialnej. W 2023 roku tylko 1/3 pracowników branży solarnej stanowiły kobiety, co wskazuje na konieczność zwiększenia różnorodności w zatrudnieniu. Aby zapewnić sprawiedliwą i zrównoważoną transformację, istotne jest zaangażowanie w marginalizowanych regionach oraz wsparcie dla młodzieży i grup mniejszościowych.
Renewable Energy and Jobs – Annual Review 2024:
- Jest częścią szeroko zakrojonych prac analitycznych IRENA dotyczących społeczno-gospodarczego wpływu transformacji energetycznej opartej na odnawialnych źródłach energii.
- Tegoroczna publikacja to czwarta edycja opracowana we współpracy z MOP – podkreśla znaczenie podejścia skoncentrowanego na ludziach i planecie w celu osiągnięcia sprawiedliwej i sprzyjającej włączeniu społecznemu transformacji.
- Wzywa do stworzenia holistycznych ram politycznych, które wykraczają poza dążenie do innowacji technologicznych, aby szybko osiągnąć cel potrojenia, przy najniższych możliwych kosztach, i priorytetowo traktują tworzenie lokalnej wartości, zapewniają tworzenie godnych miejsc pracy i opierają się na aktywnym uczestnictwie pracowników i społeczności w kształtowaniu transformacji energetycznej.
- Dostęp do raportu: KLIK