Rozmowa z dr Aliną Skorb-Gałą

Rozmowa z dr Aliną Skorb-Gałą, menedżerką obszaru ESG w Energa S.A. z Grupy Orlen, członkinią Komitetu ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Rady Innowatorów przy Stowarzyszeniu ESG i Grupy Roboczej ds. usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw przy Ministerstwie Finansów
Redakcja: Według badań Moody’s ESG Solutions Energa osiąga rekordowe wyniki w ratingu ESG, zwłaszcza w obszarze środowiskowym. W kategorii strategia środowiskowa przyznano Wam aż 74/100 przy ogólnej średniej dla spółek energetycznych z całego świata w komponencie „E” (środowiskowym) – 53 punkty. Jak osiąga się takie rezultaty?
Alina Skorb-Gała:Osiągnięcie tak wysokiego wyniku w ratingu ESG, zwłaszcza w obszarze środowiskowym, to efekt długofalowej strategii Grupy Energa opartej na ciągłym doskonaleniu i innowacjach w zarządzaniu środowiskowym. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa system EMAS, który wymaga regularnej poprawy wskaźników środowiskowych oraz energetycznych. Dzięki temu Energa nie tylko monitoruje swoje działania, ale także stale podnosi standardy w zakresie ochrony środowiska.
Konsekwentnie realizujemy Strategiczny Planu Rozwoju Grupy Energa na lata 2024–2030, w którym określono nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne oraz znaczące inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Te inwestycje będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłego wzrostu mocy zainstalowanych w OZE, co bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki w zakresie ESG.
Dodatkowo, warto zauważyć, że Energa poprawiła swoje wyniki we wszystkich obszarach ESG – środowiskowym, społecznym i zarządczym, co przyczyniło się do ogólnego wzrostu ratingu o 2 punkty, osiągając w 2023 roku 45 punktów. Zmiana metodologii oceny agencji Moody’s ESG Solutions, która teraz opiera się wyłącznie na publicznie dostępnych informacjach, dodatkowo zwiększa transparentność i wiarygodność ocen.
Redakcja: Wasza kolejna „specjalizacja” w wymiarze ESG to zapewnianie bioróżnorodności. Zarybiacie i zaraczacie rzeki, działacie na rzecz ochrony populacji bocianów, wysiewacie łąki kwietne. Na ile, wedle Pani wiedzy, to działania powszechne wśród polskich firm?
Alina Skorb-Gała: Działania na rzecz bioróżnorodności, takie jak zarybianie rzek, ochrona populacji bocianów, czy fok szarych i morświnów bałtyckich, nie są jeszcze powszechną praktyką wśród polskich firm. Większość przedsiębiorstw w Polsce, jeśli angażuje się w inicjatywy ESG, koncentruje się głównie na redukcji emisji, poprawie efektywności energetycznej i gospodarce odpadami. Projekty związane z bioróżnorodnością są bardziej zaawansowane, długofalowe i kosztowne, dlatego podejmują je głównie większe korporacje.
Inicjatywy takie jak zarybianie rzek czy ochrona rzadkich gatunków wymagają współpracy z instytucjami badawczymi i długofalowego podejścia, co dla wielu firm może stanowić wyzwanie. Energa, dzięki szerokiemu spektrum działań, wyróżnia się na tle innych firm, ale takie praktyki wciąż nie stanowią standardu na rynku.
Redakcja: Jednym z priorytetów dla obszaru energetyki w Grupie Orlen, do której należy Energa jest zakończenie produkcji energii pochodzącej z węgla do 2035 roku. To, Pani zdaniem, cel realistyczny?
Alina Skorb-Gała: Zakończenie produkcji energii z węgla przez Grupę Orlen, do której należy Energa, do 2035 roku jest ambitnym, ale realistycznym celem, zwłaszcza w kontekście już prowadzonych działań w obszarze zielonej transformacji. Energa, będąc jednym z liderów na polskim rynku, mocno inwestuje w odnawialne źródła energii (OZE) oraz technologie niskoemisyjne, co widać na przykładzie budowy farm fotowoltaicznych i elektrowni gazowo-parowych.
Fakt, że w pierwszym półroczu 2024 r. aż 64% energii wytworzonej przez Energę pochodziło z OZE, wskazuje na dynamiczny wzrost udziału czystej energii w miksie energetycznym firmy. Energa realizuje kolejne projekty OZE, co dodatkowo wzmacnia jej pozycję na rynku oraz zbliża do osiągnięcia celów związanych z dekarbonizacją.
Zakończenie produkcji energii z węgla do 2035 r. wymaga jednak nie tylko dalszych inwestycji w odnawialne źródła energii, ale również odpowiedniego wsparcia regulacyjnego oraz technologicznego. Zastosowanie inteligentnych liczników i opomiarowania oraz wdrożenie standardów ESG i systemu EMAS pozwala na bardziej efektywne zarządzanie energią i szybsze wykrywanie awarii, co sprzyja stabilności sieci.
Redakcja: Pytanie, które sama już Pani postawiła publicznie: czy budowanie kultury organizacyjnej nastawionej na zrównoważony rozwój to przejściowa moda, czy już myślenie strategiczne?
Alina Skorb-Gała: Budowanie kultury organizacyjnej nastawionej na zrównoważony rozwój to zdecydowanie myślenie strategiczne, a nie chwilowa moda. Obecne uwarunkowania globalne w tym zmiany klimatyczne, rosnące wymagania regulacyjne oraz presja społeczna, wymagają od firm nie tylko dostosowania się, ale także proaktywnego podejścia do kwestii zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważony rozwój stał się kluczowym elementem strategii biznesowej, co doskonale ilustruje przykład naszej Grupy. Jako jedna z czterech największych grup energetycznych, Energa nie tylko dostosowuje się do wymogów unijnych dyrektyw, ale także aktywnie wdraża długoterminowe cele związane z redukcją emisji CO2, wspomnianą już ochroną bioróżnorodności oraz odpowiedzialnością społeczną. Integracja zasad ESG w codzienne działania operacyjne firmy i strategię zarządzania nie jest reakcją na chwilowe zmiany, ale wynikiem świadomego i przemyślanego planowania.
Wzrost znaczenia ESG jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania inwestorów, klientów i regulacji prawnych, które coraz bardziej koncentrują się na ujawnianiu informacji niefinansowych i zarządzaniu ryzykiem związanym z klimatem i bioróżnorodnością. Firmy, takie jak Energa, które traktują zrównoważony rozwój jako integralną część swojej strategii, zyskują przewagę konkurencyjną i budują trwałą wartość dla swoich interesariuszy.
***
Energa S.A. z siedzibą podmiotu dominującego w Gdańsku, z Grupy Orlen jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Jej podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem. Grupa Energa dostarcza i sprzedajemy prąd do ponad 3,3 mln odbiorców, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Grupa Energa posiada linie energetyczne o długości ponad 198 tys. km, którymi w 2023 r. dystrybuowała 22,4 TWh energii elektrycznej.