Publikacja zawiera min. ilustrowane przykłady
Brytyjski Urząd Ochrony Konkurencji i Rynków (CMA, ang. Competition and Markets Authority) opracował nowy przewodnik, który ma na celu wsparcie marek modowych w przestrzeganiu zasad dotyczących oświadczeń środowiskowych. Przewodnik został oparty na Kodeksie Zielonych Oświadczeń CMA. Dokument jest odpowiedzią na rosnące obawy dot. praktyk greenwashingu w branży fashion, która za wszelką cenę chce być na bieżąco z oczekiwaniami konsumentów.
CMA od miesięcy skrupulatnie wykazuje, że wiele firm składa niejasne i mylące deklaracje dotyczące zrównoważonego rozwoju, o czym pisaliśmy już na łamach ESG Impulse . Celem przygotowanej publikacji jest zapewnienie zgodności z prawem konsumenckim oraz stworzenie równych szans dla wszystkich przedsiębiorstw w tym sektorze.
Wskazówki dla marek modowych
Przewodnik zawiera konkretne wskazówki dla marek modowych. Są tam podpowiedzi m.in. jak powinny formułować swoje oświadczenia środowiskowe. Wśród zaleceń znajduje się np.:
Publikacja zawiera również szereg ilustrowanych przykładów, które ożywiają treść, ułatwiając firmom zastosowanie przewodnika do własnych oświadczeń.
Branża fashion skrupulatnie prześwietlana
Wydanie przewodnika następuje po starannej analizie CMA przeprowadzonej w 2022 r., która ujawniła wzrost liczby „zielonych” oświadczeń składanych przez firmy modowe. CMA zidentyfikowała ryzyko, że niektóre z tych twierdzeń mogą wprowadzać konsumentów w błąd. W odpowiedzi na te obawy, CMA wysłała listy do 17 znanych marek modowych, zalecając im przegląd praktyk biznesowych i dostosowanie ich do nowych wytycznych.
Udostępniony przewodnik zapewnia wszystkim markom modowym jasne wskazówki dotyczące tego, co mogą, a czego nie mogą robić, jeśli chodzi o składanie ekologicznych oświadczeń dotyczących ich produktów modowych.