Uczciwe i dokładne informacje o wpływie produkcji odzieży na środowisko – to zobowiązanie brytyjskich, modowych gigantów.

Brytyjskie marki odzieżowe podpisały zobowiązania dotyczące wyłącznie „jasnego i dokładnego” informowania o wpływie produkcji ich odzieży na środowisko. Deklarację firm opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Rynków (CMA, ang. Competition and Markets Authority). Instytucja prowadzi działania przeciw greenwashingowi i angażuje się w promowanie zrównoważonego rozwoju.
Opublikowane zobowiązania są efektem prowadzonego od lipca 2022r. przez CMA dochodzenia w sprawie ASOS, Boohoo i George. Jego celem było przeanalizowania „zielonych” oświadczeń modowych gigantów, podejrzewanych o stosowanie praktyk greenwashingowych w branży modowej.
Zdecydowane działania wobec nierzetelnego informowania
Każda z firm podpisała zobowiązanie do przestrzegania uzgodnionego zestawu zasad dotyczących stosowania zielonych oświadczeń. Obejmują one m.in.: szczególną dbałość o ich dokładność i jednoznaczność, tak by nie wprowadzały w błąd. Kluczowe informacje muszą być rzetelne i zgodne z prawdą, opisane prostym językiem, umieszczone w widocznym miejscu i łatwe do odczytania.
>Bez „eko” tkanin na metkach
Informacje dotyczące tkanin muszą być konkretne np. „organiczne” lub „pochodzące z recyklingu”, bez używania niejednoznacznych terminów takich jak „eko”, „odpowiedzialny” lub „zrównoważony”. Procentowa zawartość włókien pochodzących z recyklingu lub organicznych musi być wyraźnie widoczna i łatwa do zauważenia przez klientów.
Zielone kolekcje ubrań – muszą mieć jasno sprecyzowane i wyszczególnione minimalne kryteria np. określające procent włókien pochodzących z recyklingu. Jeśli produkty nie spełniają tych kryteriów, nie mogą być etykietowane i wprowadzane do sprzedaży jako produkt przyjazny dla środowiska.
Etykieta z liściem do kosza, wyszukiwarki z dokładnymi filtrami
Firmy w swoich działaniach marketingowych adresowanych do konsumentów nie będą mogły używać też „naturalnych” obrazów – takich jak zielone liście – logo lub ikon sugerujących, że produkt jest bardziej przyjazny dla środowiska niż w rzeczywistości.
Z kolei na stronach internetowych wymagane jest zgodne z zapytaniem filtrowanie produktów. Jeśli konsument używa filtra, aby wyświetlić spodnie „z recyklingu”, powinien uzyskać tylko wyniki właśnie z takim rodzajem ubrań.
Bez strategii i celów ani rusz
Realizacja celów środowiskowych i raportowanie ich w oświadczeniach musi być poparte przejrzystą, weryfikowalną strategią. A co ważne klienci muszą mieć możliwość uzyskania dostępu do szczegółowych informacji na ten temat. Strategia powinna definiować konkretny cel do osiągnięcia, termin i sposoby jego osiągnięcia.
Wszystkie trzy firmy będą regularnie dostarczać CMA raporty na temat tego, w jaki sposób wywiązują się z podpisanych zobowiązań – a także podejmować kroki w celu usprawnienia swoich wewnętrznych procesów.
Przy okazji publikacji informacji o zobowiązaniach podjętych przez modowych gigantów, CMA wystosowała też list otwarty do branży modowej. Adresowany przede wszystkim do sprzedawców detalicznych odzieży z wezwaniem do przejrzenia własnych praktyk.