Rada Europejska przyjęła nowe przepisy, które mają poprawić warunki pracy ponad 28 mln osób

Rada Europejska przyjęła nowe przepisy, które mają poprawić warunki pracy ponad 28 mln osób pracujących za pośrednictwem platform cyfrowych w całej UE. Dyrektywa o pracy platformowej zwiększy przejrzystość stosowania algorytmów w zarządzaniu zasobami ludzkimi: zautomatyzowane systemy będą monitorowane przez wykwalifikowany personel, a pracownicy będą mogli kwestionować zautomatyzowane decyzje. Przepis znajdzie zastosowanie m.in. dla osób pracujących na popularnych platformach takich jak Uber Eats czy Wolt, o czym pisał wcześniej ESG Impulse.
Jasny status zatrudnienia
Dyrektywa pomoże też prawidłowo określać status zatrudnienia osób pracujących dla platform, a tym samym pozwoli im korzystać ze stosownych praw pracowniczych. Państwa członkowskie ustanowią w swoich systemach prawnych prawne domniemanie zatrudnienia, które będzie powstawać w przypadku stwierdzenia określonych faktów wskazujących na kontrolę i kierownictwo.
Co dalej?
Dyrektywa zostanie teraz podpisana przez Radę i Parlament Europejski i wejdzie w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Następnie państwa członkowskie będą mieć 2 lata na przeniesienie jej przepisów do prawa krajowego.
Kontekst
Komisja zaproponowała wspomniane przepisy 9 grudnia 2021 r. Na posiedzeniu 12 czerwca 2023 r. ministrowie pracy i spraw społecznych uzgodnili podejście ogólne Rady. 11 lipca 2023 r. rozpoczęły się negocjacje z Parlamentem Europejskim, a 8 lutego 2024 r. zakończyły się one porozumieniem.