Gmina Adamówka z Podkarpacia, miasto Kowal z województwa kujawsko‐pomorskiego i gmina Górno z województwa świętokrzyskiego znalazły się na podium nowego rankingu gmin w programie „Czyste Powietrze”

Gmina Adamówka z Podkarpacia, miasto Kowal z województwa kujawsko‐pomorskiego i gmina Górno z województwa świętokrzyskiego znalazły się na podium nowego rankingu gmin w programie „Czyste Powietrze”, przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Najbardziej aktywne 657 gmin dostanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do 30 tys. zł każda na zadania związane z wdrażaniem tego programu.
Nagrody dla najlepszych gmin
Najnowszy ranking obejmuje zestawienie aktywności gmin w składaniu wniosków o dofinansowanie w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Liczba wniosków na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizację budynku jest odnoszona do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy (na podstawie danych z GUS). W rankingu ujęte zostały 2162 gminy, które przystąpiły na podstawie porozumienia do programu „Czyste Powietrze”. Z tego grona 657 gmin z najlepszymi wynikami może otrzymać do 30 tys. zł. NFOŚiGW od pięciu lat współpracuje z gminami, które otrzymują finansowanie na utworzenie i prowadzenie gminnych punktów konsultacyjno‐informacyjnych oraz wynagrodzenie za złożone wnioski.
Pierwsza dziesiątka
Trzy pierwsze miejsca w obecnym zestawieniu najbardziej zaangażowanych gmin należą do: gminy Adamówka z woj. podkarpackiego (165 wniosków o dotację przy 1022 budynkach jednorodzinnych w całej gminie), miasta Kowal z woj. kujawsko‐pomorskiego (136 wniosków przy 849 domach) oraz gminy Górno z woj. świętokrzyskiego (550 wniosków przy 3642 domach). Pierwszą dziesiątkę uzupełniają kolejno: miasto Kolno (woj. podlaskie), gminy – Radzanów (woj. mazowieckie), Opatów (woj. śląskie), Lutocin (woj. mazowieckie), Koniusza (woj. małopolskie) oraz miasta – Lipno (woj. kujawsko‐pomorskie) i Grajewo (woj. podlaskie).
Najlepsze województwa
Patrząc z kolei na województwa, w pierwszej trzydziestce znalazło się: 7 gmin z woj. mazowieckiego, 6 z kujawsko‐pomorskiego, 5 ze świętokrzyskiego, 4 z małopolskiego, po 2 z podkarpackiego i podlaskiego, po 1 z pomorskiego, śląskiego, warmińsko‐mazurskiego i wielkopolskiego.