Parlament Europejski przegłosował uzgadnianą wcześniej z Radą Dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków. Do 2050 roku wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne

Parlament Europejski (PE) przegłosował uzgadnianą wcześniej z Radą (RE) Dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków (ang. Energy Performance of Buildings Directive; EPBD). Główne wnioski z jej zapisów mówią, że do 2030 r. wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne, a do 2050 r. wszystkie istniejące będą musiały zostać zmodernizowane do poziomu zeroemisyjności.
W komunikacie PE zapowiedziano, że kraje członkowskie będą zobligowane do renowacji 16% energetycznie najmniej efektywnych budynków niemieszkalnych do 2030 r., i 26% – do 2033 r. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, średnie zużycie energii przez tę grupę budowli będzie musiało zostać zredukowane o 16% do 2030, i o 20-22% – do 2035 r. Co więcej, do 2030 r. wszystkie nowobudowane budynki mieszkalne będą musiały być wyposażane w panele słoneczne, a w przypadku obiektów publicznych i niemieszkalnych – jeśli to będzie technicznie i ekonomicznie sensowne.
Ponadto, uzgodniona wersja zapisów wskazuje, że do 2040 r. z rynku zniknąć mają instalacje grzewcze zasilane paliwami kopalnymi, a kraje członkowskie będą miały zakaz wprowadzania dopłat do tego typu ogrzewania. Spod jurysdykcji EPBD mają zostać wyłączone m.in. budynki rolnicze, zabytki, oraz świątynie.
Teraz dyrektywa musi zostać formalnie przyjęta przez ministrów odpowiednich resortów państw członkowskich.