Rada (RE) i Parlament (PE) Europejski osiągnęły wstępne porozumienie ws. odnowy zdegradowanych ekosystemów, wg którego kraje członkowskie mają doprowadzić do stanu naturalnego 20% obszarów lądowych i morskich na terenie UE do 2030 r. Porozumienie zawiera 2 aneksy z listami typów siedlisk, których co najmniej 30% powinno do 2030 r. być przywrócone naturze. Wspomniane 30% dotyczy […]

Rada (RE) i Parlament (PE) Europejski osiągnęły wstępne porozumienie ws. odnowy zdegradowanych ekosystemów, wg którego kraje członkowskie mają doprowadzić do stanu naturalnego 20% obszarów lądowych i morskich na terenie UE do 2030 r. Porozumienie zawiera 2 aneksy z listami typów siedlisk, których co najmniej 30% powinno do 2030 r. być przywrócone naturze. Wspomniane 30% dotyczy również osuszonych gleb, używanych obecnie w rolnictwie. W pierwszej kolejności działaniami mają zostać objęte obszary Natura 2000. Inne zagadnienia zawarte w porozumieniu dotyczą np. ochrony zapylaczy (np. pszczół), czy zielonych obszarów miejskich.
Dalsze proponowane kroki to próg 60% przywróconych naturze siedlisk w złym stanie do 2040, i przynajmniej 90% w 2050 r.
Omawiane porozumienie i proponowane regulacje są częścią Strategii Bioróżnorodności UE do 2030 r., która z kolei jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu. W dalszych krokach ich zapisy zostaną przesłane krajom członkowskim, a po konsultacjach muszą zostać oficjalnie przegłosowane przez RE i PE.
Zgodnie z oficjalnymi szacunkami UE, aż 80% wszystkich siedlisk na terenie wspólnoty jest w słabej kondycji.