14 grudnia 2023 r. Rada (RE) i Parlament (PE) Europejski osiągnęły wstępne porozumienie ws. przyjęcia Dyrektywy ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate Sustainability Due Diligence Directive; CSDD), która reguluje obowiązki firm w zakresie ochrony środowiska i praw człowieka w biznesie. Dyrektywa dotyczy dużych firm rezydujących w UE z min. 500 pracownikami […]
14 grudnia 2023 r. Rada (RE) i Parlament (PE) Europejski osiągnęły wstępne porozumienie ws. przyjęcia Dyrektywy ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate Sustainability Due Diligence Directive; CSDD), która reguluje obowiązki firm w zakresie ochrony środowiska i praw człowieka w biznesie.
Dyrektywa dotyczy dużych firm rezydujących w UE z min. 500 pracownikami i obrotem netto na poziomie 150 mln €, oraz firm spoza UE, które we wspólnocie generują obrót netto w wysokości co najmniej 300 mln €. W przypadku tych drugich, wejdzie ona w życie 3 lata po jej finalnym przyjęciu. Co do firm z UE, w grupę podmiotów odpowiedzialnych wejdą również niektóre mniejsze podmioty, głównie z branż odzieżowej, wydobywczej, czy rolnictwa.
Wcześniej informowaliśmy, że istnieje obawa, że spod CSDD zostaną wyłączone instytucje finansowe. Według nowoprzyjętego porozumienia RE i PE tak też się stanie. Informację tę można czytać jako kontrowersyjną ze względu na fakt, że sektor finansowy jest kluczowym elementem w rozwijaniu i obsłudze projektów węglowodorowych (ropa, gaz, węgiel), czy branż wysokoemisyjnych (metalurgia, przemysł). RE i PE zastrzegają jednak, że dyrektywa będzie przewidywała włączenie ich w szereg podmiotów odpowiedzialnych w przyszłości.
CSDD będzie zmuszało podmioty gospodarcze do raportowania ich obecnego i potencjalnego wpływu ich działalności na środowisko, a także w kwestiach praw pracowników. Będzie to dotyczyło ich samych, jak i partnerów z ich łańcucha dostaw (np. dystrybutorzy czy podwykonawcy), czy elementów z życia produktu wytwarzanego przez podmiot (np. kwestie recyklingu). Jeśli na danym etapie łańcucha dostaw ujawnione zostaną podmioty, które jawnie łamią prawa pracowników lub zasady zrównoważonego rozwoju, firma raportująca będzie musiała rozwiązać taką współpracę (o ile uchybienia te nie są możliwe do naprawienia).