…a kolejne 20% planuje to zrobić
Ponadto 77% firm zaobserwowało określone preferencje klientów lub trendy rynkowe, które wskazują na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone produkty, usługi lub łańcuchy dostaw.
Rośnie zainteresowanie zrównoważonymi produktami, usługami i łańcuchami dostaw
Deloitte Sustainable Supply Chain Survey 2024 wskazuje, że coraz więcej firm w Europie Środkowo – Wschodniej (region CEE) zajmuje się zrównoważonym rozwojem. Dane wskazują, że aż 77% firm zidentyfikowało konkretne preferencje klientów lub trendy rynkowe, które wyraźnie wskazują na rosnące zapotrzebowanie na produkty, usługi lub łańcuchy dostaw o zrównoważonym charakterze. Co więcej, połowa z tych firm aktywnie reaguje na oczekiwania klientów w tym obszarze.
Wyzwanie związane z dostosowaniem interesów i praktyk biznesowych do zasad zrównoważonego łańcucha dostaw jest dostrzegane przez 57% firm. Co ciekawe, według badań aż 83% dużych firm (o przychodach powyżej 40 mln €) rozumie zrównoważony rozwój jako istotną przewagę konkurencyjną. Natomiast w przypadku mniejszych firm (o przychodach poniżej 40 mln €) taki pogląd reprezentuje jedynie 54% przedsiębiorstw. Te różnice mogą wpłynąć na strategie biznesowe i podejście do kwestii zrównoważonego rozwoju w różnych przedsiębiorstwach.
W 25% firm zrównoważony rozwój wchodzi w zakres pracy działu marketingu. 16% firm ma dedykowaną funkcję lub oddzielny zespół dla tego obszaru. W 14% firm za zadania z obszaru ESG odpowiadają zespoły badania i rozwoju , nieco mniej firm delegowało zadania związane z ESG do zespołów ds. logistyki i łańcucha dostaw oraz sprzedaż (oba po 13%). Finanse, IT i zarządzanie jakością są na ostatnim miejscu.
Zmiany klimatyczne wyzwaniem dla łańcuchów dostaw
Według raportu Deloitte, niemal co drugi przedstawiciel środkowoeuropejskich firm uważa, że konsekwencje zmian klimatycznych będą jednym z głównych wyzwań dla bezpieczeństwa łańcuchów dostaw w najbliższej dekadzie.
44% liderów zapytanych przez firmę doradczą przewiduje, że w trakcie najbliższej dekady zmiany klimatyczne będą miały wpływ na obszar zaopatrzenia przedsiębiorstw. Obecnie 56% badanych wskazuje niedobór zasobów produkcyjnych oraz wysokość kosztów funkcjonowania jako główne wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju.