5 grudnia 2023 r. zakończyły się negocjacje między Parlamentem (PE) i Radą (RE) Europejską, w trakcie których osiągnięto wstępne porozumienie ws. tzw. ekoprojektu, a więc wymogów dla produktów, by spełniały one standardy zrównoważonego rozwoju. W porównaniu z obowiązującą dyrektywą z 2009 r., nowe rozporządzenie wprowadzi obowiązek projektowania produktów trwalszych, a także łatwiejszych do naprawy i […]
5 grudnia 2023 r. zakończyły się negocjacje między Parlamentem (PE) i Radą (RE) Europejską, w trakcie których osiągnięto wstępne porozumienie ws. tzw. ekoprojektu, a więc wymogów dla produktów, by spełniały one standardy zrównoważonego rozwoju. W porównaniu z obowiązującą dyrektywą z 2009 r., nowe rozporządzenie wprowadzi obowiązek projektowania produktów trwalszych, a także łatwiejszych do naprawy i recyklingu. Obowiązkowe będą cyfrowe paszporty, które będą zawierać informacje nt. wpływu danej produkcji na środowisko, a także będą ułatwiać śledzenie produktów na unijnym rynku. Komisja Europejska (KE) będzie miała za zadanie opracowanie aktów delegowanych dla poszczególnych grup produktowych, a ustalenia PE i RE wskazują, że w pierwszej kolejności KE ma zająć się: stalą i żelazem, aluminium, tekstyliami (w tym obuwiem), meblami, oponami, detergentami, farbami, oraz smarami i rynkiem chemikaliów. Odpowiednie akty delegowane KE dla poszczególnych kategorii mają obowiązywać w ciągu 9 miesięcy od wejścia rozporządzenia „ekoprojekt” w życie.
Uzgodnienia między PE i RE wprowadzą również zakaz niszczenia niesprzedanych ubrań i obuwia, z zastrzeżeniem, że KE będzie miała możliwość w ramach aktu delegowanego rozszerzać ten zakaz na inne grupy produktów.
Ustalenia dotyczą wszystkich grup produktowych, z wyłączeniem pojazdów silnikowych oraz sektorów związanych z obronnością i bezpieczeństwem. Omawiane uzgodnienia muszą następnie przejść przez formalną akceptację zarówno w PE, jak i RE.