Sąd Apelacyjny w Wielkiej Brytanii wydał przełomowy wyrok, który może mieć ogromne konsekwencje dla gigantów handlu detalicznego

W czerwcu 2024 r. Sąd Apelacyjny w Wielkiej Brytanii wydał przełomowy wyrok, który może mieć ogromne konsekwencje dla gigantów handlu detalicznego i stanowi ostrzeżenie dla tych firm, które są zaangażowane w łańcuchy dostaw z przymusową pracą, podała w swoim komunikacie organizacja Global Legal Action Network (GLAN).
Przełomowy wyrok ws. pracy przymusowej Ujgurów
Sąd Apelacyjny (ang. Court of Appeal) stwierdził, że odmowa przez brytyjską Narodową Agencję ds. Przestępczości (NCA) zbadania importowanej z Chin ujgurskiej bawełny pod kątem pracy przymusowej była niezgodna z prawem. Ta decyzja jest ważna dla walki Ujgurów o zakończenie represjonowana ich przez rząd chiński, ponieważ firmy importujące wspomniane towary będą musiały liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Sprawę w imieniu Ujgurów reprezentowały organizacje Global Legal Action Network (GLAN) i Światowy Kongres Ujgurów (WUC). Cała batalia sądowa trwała, w różnych instancjach, od 2020 r.
Program chińskiego rządu, który zmusza ogromne grupy Ujgurów do pracy przy produkcji bawełny, jest największym programem tego typu od czasów II wojny światowej. Ujgurzy, mniejszość etniczna w Chinach, są poddawani torturom, nadużyciom i przymusowej pracy. Program ten został oficjalnie uznany przez międzynarodowe organizacje za zbrodniczy.
Jakie będą konsekwencje wyroku dla biznesu?
Jeśli firma świadomie lub nieświadomie importuje towary, które zostały wyprodukowane w okolicznościach kryminalnych – takich jak przymusowa praca – mogą być ścigani na mocy brytyjskiej ustawy za handel mieniem kryminalnym. To jest pierwszy na świecie przypadek dotyczący przymusowej pracy Ujgurów, który skutecznie może zakłócić łańcuchy dostaw współuczestniczące w trwających represjach Ujgurów i innych ludów tureckich w Chinach, dodano w komunikacie GLAN.
Firmy muszą teraz oczyścić swoje łańcuchy dostaw lub ryzykować ściganie. Klienci, którzy nieświadomie kupują ubrania i towary z bawełny wyprodukowanej jako część trwających zbrodni przeciwko ludzkości, mają prawo oczekiwać, że bawełna nie powinna już docierać do sklepów na głównej ulicy.
Ten przełomowy wyrok jest ważnym krokiem w walce z przymusową pracą i represjami wobec Ujgurów. Wielka Brytania, które do tej pory pozwalały na import tego „taniego” surowca, teraz muszą zmierzyć się z konsekwencjami tego wyroku.