Władze UE chcą ściślej uregulować rynek wynajmów krótkoterminowych, które na fali rosnącej popularności, zwłaszcza w miejscach turystycznych wywołują szereg palących kwestii dla lokalnych społeczności i administracji publicznych. Z perspektywy zrównoważonego rozwoju, szybki przyrost krótkich odwiedzin turystycznych generuje m.in. trudny do monitorowania i obsługi wzrost odpadów. W odpowiedzi na ten proces Rada (RE) i Parlament (PE) […]
Władze UE chcą ściślej uregulować rynek wynajmów krótkoterminowych, które na fali rosnącej popularności, zwłaszcza w miejscach turystycznych wywołują szereg palących kwestii dla lokalnych społeczności i administracji publicznych. Z perspektywy zrównoważonego rozwoju, szybki przyrost krótkich odwiedzin turystycznych generuje m.in. trudny do monitorowania i obsługi wzrost odpadów. W odpowiedzi na ten proces Rada (RE) i Parlament (PE) Europejski osiągnęły w listopadzie 2023 r. wstępne porozumienie ws. proponowanych jeszcze w 2022 r. przez Komisję Europejską zapisów, które mają na celu stworzenie na poziomie UE platformy rejestrującej gospodarzy (właścicieli/zarządców nieruchomości). Dzięki niej ma się zwiększyć przepływ i dostępność informacji dotyczących turystyki, dzięki czemu lokalne administracje będą w stanie lepiej radzić sobie z przygotowaniem infrastruktury.
Wstępne porozumienie między RE i PE musi zostać przyjęte osobno w obu izbach. Według danych podanych przez PE, tylko w 2022 r. 4 największe platformy online pośredniczące w wynajmie krótkoterminowym (Airbnb, Booking, Expedia Group, Tripadvisor) zarejestrowały 547 mln wynajętych „nocy”. To oznacza, że dziennie 1,5 mln osób w UE korzysta z tego typu usługi.