Polska zajmuje 9. miejsce wśród 166 krajów pod względem realizacji wskaźników SDG

Polski Instytutu Ekonomiczny (PIE) ocenia zaangażowanie średnich przedsiębiorstw w inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem. Wśród najbardziej zaangażowanych branż: przemysł i górnictwo oraz magazynowanie i transport.
Dobry rezultat Polski
Agenda 2030 zobowiązuje państwa członkowskie ONZ do osiągnięcia 17 celów zrównoważonego rozwoju (SDG) do 2030 roku. Ostatnie lata wskazują jednak, że nie da się ich osiągnąć w założonym terminvie. Polska zajmuje 9. miejsce wśród 166 krajów pod względem realizacji wskaźników SDG i według ONZ uda się jej osiągnąć 56% szczegółowo zdefiniowanych celów. Jednocześnie w przypadku niemal co trzeciego celu (30%), nasz kraj odnotował stagnację lub regres.
Systematyczne działania to wyróżnik dużych firm
Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że choć większość dużych i średnich firm w Polsce zna cele zrównoważonego rozwoju, to tylko niewielki odsetek przedsiębiorstw ma długofalową strategię działań w tym obszarze.
- 78 % dużych oraz 64% średnich firm ma ogólną świadomość istnienia celów zrównoważonego rozwoju.
- Długofalową strategię działań w obszarze SDG ma jednak jedynie 43% dużych i tylko 2% średnich firm.
- Realizację jakichkolwiek celów zrównoważonego rozwoju deklaruje 64% dużych firm oraz zaledwie 7% średnich.
- Wśród najbardziej zaangażowanych o systematycznych branż w realizację SDG, PIE wskazuje: przemysł i górnictwo (44%), magazynowanie i transport (35%). Najmniej aktywne branże to budownictwo (22%) i administracja (10%).
Polskie firmy uznają, że mają największy wpływ na dbanie o dobrostan i zdrowie pracowników, przywiązując mniejszą wagę do celów związanych z innowacyjnością, wzrostem gospodarczym oraz kwestiami środowiskowymi.
Materiał opracowany na podstawie: raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Realizacja celów zrównoważonego rozwoju w polskim biznesie”.