Szacowany obszar SCT to 7% powierzchni miasta

Od początku lipca w stolicy zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Obszar SCT to 7% powierzchni miasta. Wymogi strefy dotyczą aut benzynowych wyprodukowanych przed 1997 r. i z silnikiem diesla wyprodukowanych przed 2005 r. To nie więcej niż 3% aut w Warszawie. Połowa z tych aut to auta mieszkańców, którzy mogą otrzymać wyłączenia.
Jak informuje Urząd Miasta Warszawy (LINK)Strefa Czystego Transportu dotyczyć będzie w pierwszym etapie stosunkowo niewielkiej liczby pojazdów. Jednak jak zaznacza Ratusz już teraz przyniesie wymierne efekty w poprawie jakości powietrza, a tym samym zdrowia mieszkanek i mieszkańców miasta.
Mały odsetek aut, duże korzyści
Zakaz wjazdu dotyczyć będzie aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r. Szacunki pokazują, że wymogów SCT obowiązujących od 1 lipca nie spełnia tylko około 3% pojazdów poruszających się po Warszawie.
Przy tym około połowa z tych 3% to auta kwalifikujące się do jednego z kilku rodzajów tzw. wyłączeń od zasad przewidzianych ustawowo lub ustanowionych przez Radę Warszawy. Po uwzględnieniu tych danych wciąż prognozowany jest znaczny spadek emisji szkodliwych substancji – tlenków azotu o 11% i pyłów zawieszonych o 20%.
Zwolnienia dla mieszkańców płacących podatki w Warszawie
Osoby zamieszkałe w Warszawie i płacące podatki w stolicy zwolnione będą ze spełniania wymagań strefy w dwóch pierwszych etapach jej wprowadzania. Reguły SCT dotyczyć ich będą dopiero od stycznia 2028 r. – wówczas nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem diesla starszym niż 14 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 23 lata.
Ten wyjątek ma zastosowanie w przypadku osób, którzy przed 1 stycznia 2024 r. były właścicielami swoich pojazdów. Wprowadzony zostanie również dodatkowy wyjątek dla seniorów (osób, które do końca 2023 r. ukończyły 70 lat), o ile przed 1 stycznia 2024 r. były właścicielami swoich pojazdów.
Znaki SCT staną już wkrótce przy drogach
W najbliższych dwóch tygodniach na wjazdach na teren SCT zostanie rozstawionych kilkadziesiąt znaków informujących o wjeździe do strefy. Na razie będą zasłonięte i zaczną obowiązywać od 1 lipca. Ponadto poza wymogiem ustawowym, w lipcu będzie wprowadzone dodatkowe oznakowanie informacyjne zapowiadające wjazd do SCT
Wyjątki do wjazdu do STC m.in. dla służb, autobusów szkolnych, zabytkowych pojazdów
Od wymogów przewidziane są dodatkowe wyjątki do wjazdu. Dotyczą wyłączeń ustawowych: dla służb, pojazdy, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością, czy też np. dla autobusów szkolnych. Po strefie poruszać się mogą pojazdy zabytkowe i historyczne a także specjalne – jak karawan czy pomoc drogowa. Gmina może zezwolić na okazjonalny wjazd do strefy – do wykorzystania przez 4 dni w roku. Wnioski można składać przez internet. Po spełnieniu wymagań dostaje się wirtualne wyłączenie i potwierdzenie posiadania uprawnienia do wjazdu do SCT.