W styczniu 2024 r. mają rozpocząć się negocjacje pomiędzy Radą (RE) i Parlamentem Europejskim (PE) dotyczące projektu rozporządzenia o dostawcach ratingów ESG, zaprezentowanego rzez Komisję Europejską w czerwcu 2023 r. Rozporządzenie będzie regulować rynek ratingowy ESG, w tym udzielanie zezwoleń do działania przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), i będzie określać wymogi […]

W styczniu 2024 r. mają rozpocząć się negocjacje pomiędzy Radą (RE) i Parlamentem Europejskim (PE) dotyczące projektu rozporządzenia o dostawcach ratingów ESG, zaprezentowanego rzez Komisję Europejską w czerwcu 2023 r. Rozporządzenie będzie regulować rynek ratingowy ESG, w tym udzielanie zezwoleń do działania przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), i będzie określać wymogi organizacyjne i nadzorcze.
W grudniu 2023 r. RE zaproponowała kilka zmian w ramach swojego stanowiska negocjacyjnego. Wśród najważniejszych postulatów jest wprowadzenie 3-letniego, przejściowego i uproszczonego systemu rejestracji małych istniejących, i dopiero wchodzących na rynek dostawców ratingów ESG. Podmioty, które zdecydują się skorzystać z tej procedury, nie będą musiały uiszczać opłat nadzorczych na rzecz ESMA.
Ponadto, RE wyszła z propozycją, by dostawcy ratingów nie musieli wydzielać odrębnego bytu prawnego, zajmującego się oceną firm pod kątem ESG ze swojej struktury biznesowej. Tutaj poczyniono jednak zastrzeżenie, że nie może zachodzić w danym przypadku konflikt interesów, np. kiedy firma jednocześnie ocenia dany podmiot gospodarczy, oraz świadczy na jego rzecz usługi doradcze lub audytorskie.
PE przyjęło swoje stanowisko w połowie grudnia 2023 r., więc negocjacje z RE nad ostatecznym kształtem rozporządzenia mogą się już rozpocząć, co jest zaplanowane na styczeń 2024 r.