Unijne instytucje podjęły zdecydowany krok w kierunku walki ze zmianami klimatycznymi, uzgadniając wstępne ramy dla innowacyjnego systemu certyfikatów wychwytywania CO₂.
Unijne instytucje podjęły zdecydowany krok w kierunku walki ze zmianami klimatycznymi, uzgadniając wstępne ramy dla innowacyjnego systemu certyfikatów wychwytywania CO₂. To przełomowe porozumienie, osiągnięte przez Radę i Parlament Europejski, wyznacza drogę dla wprowadzenia pionierskich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju na skalę światową.
Przedstawiciele Rady (RE) i Parlamentu (PE) Europejskiego osiągnęli 20 lutego 2024 r. wstępne porozumienie ws. wprowadzenia pierwszego ramowego systemu certyfikowania „trwałego usuwania CO₂, rolnictwa węglowego
i składowania CO₂ w produktach”, jak podano w komunikacie RE. System ten ma być dobrowolny, a wprowadzony w życie będzie miał formę rozporządzenia. Wprowadzenie certyfikacji usuwania CO₂ w UE jest uważane za pionierskie w skali światowej.
Wprowadzenie innowacyjnego systemu certyfikacji
Wśród działań, które wchodziłyby w zakres wspomnianego rozporządzenia o certyfikatach są np. instalacje wyłapujące CO₂ wprost z powietrza lub zakładów przemysłowych z późniejszym jego magazynowaniem, składowanie w produktach drewnopochodnych, czy odbudowa lasów i rekultywacja gleb. Porozumienie RE i PE wspomina także o redukcji emisji z gleby, których źródłem jest rolnictwo. Certyfikaty w tym zakresie miałyby dotyczyć takich praktyk jak np. uprawa bez orki, czy ograniczanie stosowania nawozów azotowych.
Sprawozdanie nt. wykonalności
Do 2026 r. Komisja Europejska zostanie zobowiązana do sporządzenia sprawozdania nt. wykonalności wprowadzenia w życie ww. systemu certyfikatów. Osiągnięte przez RE i PE porozumienie będzie następnie musiało przejść proces akceptacji przez kraje członkowskie i Komisję Środowiska PE.