Cel to poznanie trendów w zielonej transformacji gospodarki
Metodologia narzędzia oparta jest na badaniach ankietowych, które mają wskazać trendy i aktualne wyzwania dla polskiej gospodarki związane z dekarbonizacją i zrównoważonym rozwojem.
Diagnoza głównych wyzwań biznesu związanych z dekarbonizacją raz na pół roku
Qemetica (wcześniej działająca pod marką CIECH), Pracodawcy RP oraz Fundacja Instrat inaugurują działanie Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Indeks, na bazie ankiet skierowanych do przedsiębiorstw w Polsce, ma na celu przedstawienie trendów w zielonej transformacji gospodarki, ale także wsparcie budowy szerokiej świadomości społecznej na temat zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa ta ma również określić główne wyzwania związane z dekarbonizacją dla biznesu w Polsce.
Celem indeksu jest stworzenie narzędzia, które zainspiruje publiczną dyskusję na temat tempa i perspektyw dekarbonizacji oraz transformacji energetycznej w Polsce. Jego odczyty będą prezentowane raz na pół roku w efekcie analizy badania ankietowego przesyłanego do krajowych przedsiębiorstw, przed którymi naturalnie staje wiele wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Metodologia barometru zielonej transformacji biznesu
Za merytoryczne przygotowanie indeksu i późniejsze opracowywanie wyników odpowiada Fundacja Instrat. Metodologia narzędzia oparta jest na badaniach ankietowych, które mają wskazać trendy i aktualne wyzwania dla polskiej gospodarki związane z dekarbonizacją i zrównoważonym rozwojem. W przyszłości indeks ma stać się platformą do wymiany opinii między firmami, regulatorami oraz administracją centralną. Inspiracją dla stworzenia Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki był wskaźnik PMI (Purchasing Managers Index). Dystrybucję ankiet wśród przedstawicieli polskiego biznesu zapewnią Pracodawcy RP.
Opracowane na podstawie materiałów prasowych: LINK