Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeprowadza końcowy etap projektu „Magazynowanie energii elektrycznej”, który ma na celu opracowanie wydajnych i w pełni poddających się recyklingowi baterii (akumulatorów) elektrycznych,które będą mogły być produkowane z surowców dostępnych w Polsce. Jak informuje portal Wysokie Napięcie, ma to być odpowiedzią na wysoką zależność naszego kraju, i szerzej UE od […]
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeprowadza końcowy etap projektu „Magazynowanie energii elektrycznej”, który ma na celu opracowanie wydajnych i w pełni poddających się recyklingowi baterii (akumulatorów) elektrycznych,które będą mogły być produkowane z surowców dostępnych w Polsce. Jak informuje portal Wysokie Napięcie, ma to być odpowiedzią na wysoką zależność naszego kraju, i szerzej UE od importu metali ziem rzadkich, których używa się do produkcji np. popularnych dzisiaj baterii litowo- jonowych.
Wysokoenergetyczny akumulator i system magazynowania energii opracowane
Projekt został podzielony na dwie części: „bateria” oraz „system”. W ramach tej pierwsze spółka InnBAT opracowała wysokoenergetyczny kwasowy akumulator węglowo- ołowiowy, którego koszty produkcji są kilkukrotnie niższe niż tych litowo-jonowych. Z kolei firma MMB Drives skonstruowała demonstracyjny system magazynowania energii z użyciem tychże akumulatorów, który może być połączony np. z panelami fotowoltaicznymi w instalacji domu jednorodzinnego.
Technologia dla milionów polskich domów?
Choć testy nowej technologii wciąż trwają to jej autorzy widzą wysoki potencjał powszechnego zastosowania jej w milionach polskich domów. Główne atuty to dostępność wszystkich potrzebnych surowców (węgiel, siarka, ołów) w kraju, niemal 100% przetwarzalność (recykling), oraz kilkukrotnie niższe koszty wytworzenia w porównaniu z technologią litowo-jonową, przy porównywalnej efektywności.