Wyniki badania „Nastawienie Polaków do termomodernizacji” zleconego przez ING Bank Śląski

Z badania „Nastawienie Polaków do termomodernizacji” zleconego przez ING Bank Śląski wynika, że respondenci mają niską wiedzę na temat wymogów wynikających z dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD).
ING Bank Śląski przeprowadził badanie „Nastawienie Polaków do termomodernizacji”. Wzięła w nim udział grupa właścicieli mieszkań i domów. Celem było sprawdzenie nastawienia do termomodernizacji i wiedzy na temat dyrektywy dot. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD – Energy Performance of Buildings Directive). Nowe regulacje mają wpłynąć na redukcję zużycia energii w budynkach oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Dla wielu właścicieli nieruchomości będzie to oznaczało konieczność przeprowadzenia remontów i wdrożenia energooszczędnych rozwiązań.
Co to jest termomodernizacja?
Z badania wynika, że 62% respondentów nisko ocenia swoją wiedzę na temat termomodernizacji, choć większość z nich spotkała się już z tym terminem. O dyrektywie EPBD, przyjętej w marcu tego roku, przez Parlament Europejski, słyszał co 3 właściciel nieruchomości. Widać więc, że nadchodzące dużymi krokami zmiany pozostają poza świadomością przeważającej części Polaków. Aż 37% przyznaje, że nie ma zdania na jej temat, a opinie pozostałych są silnie spolaryzowane – prawie równie często wskazują oni negatywny jak i pozytywny wpływ nowych regulacji.
Luka informacyjna jest barierą
Ta luka informacyjna stanowi znaczącą barierę w podejmowaniu działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej polskich zasobów mieszkaniowych. Wśród głównych powodów odrzucenia termomodernizacji wskazano: wysokie koszty (63%), brak pewności co do opłacalności (60%), oczekiwania dot. wsparcia rządowego lub unijnego (48%) oraz brak możliwości technicznych (43%).
https://esgimpulse.com/wp-content/uploads/2024/06/infografika.jpg
Charakterystyka energetyczna a cena mieszkań i domów
Brak wiedzy o założeniach stojących za termomodernizacją i wprowadzoną dyrektywą dobrze widać na przykładzie spodziewanej zmiany cen mieszkań i domów. Zdaniem 40% przebadanych osób budynki o najniższej charakterystyce energetycznej będą droższe od tych, które spełnią wskazane w dyrektywie wymogi. Kolejne 30% uznaje, że charakterystyka energetyczna nie będzie miała wpływu na cenę mieszkań lub domu.
Wpływ dyrektywy na rynek domów i mieszkań
Właściciele nieruchomości przewidują, że wprowadzenie dyrektywy przede wszystkim utrudni uzyskanie zgód na budowę domów. Innym negatywnym efektem, wskazywanym przez aż 40% pytanych osób jest spadek liczby budowanych mieszkań w Polsce. Wśród korzyści wskazywany jest najczęściej pozytywny wpływ na klimat. Co ciekawie, rzadziej pojawiają się odniesienia do niższych rachunków za ogrzewanie, co z perspektywy pojedynczego gospodarstwa domowego powinno być jednym z najistotniejszych benefitów. Zdaniem badanych nowe regulacje zwiększą w Polsce zainteresowanie zieloną energią.
Metodologia badania „Nastawienie Polaków do termomodernizacji”
- Badanie zostało zrealizowane przez agencję Minds & Roses w dniach 10 – 20 maja 2024 r.
- W tym przypadku wykorzystano połączenie badania telefonicznego oraz pomiaru zrealizowanego na panelu internetowym.
- W ramach wywiadów telefonicznych (N=1620) określono rzeczywistą populację zainteresowanej grupy konsumentów (osób w wieku 25-59 lat będących właścicielami, współwłaścicielami domów lub mieszkań, jak też planujących zakup mieszkania/ zakup lub budowę domu) tworząc ich reprezentatywny profil ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i wielkość zamieszkiwanej miejscowości. W oparciu o uzyskaną strukturę skalibrowano wyniki pomiaru zrealizowanego na panelu internetowym (N=1000).