Większość ludzi na całym świecie i w 80% badanych krajów jest coraz bardziej zaniepokojona zmianami klimatu

Większość ludzi na całym świecie i w 80% badanych krajów jest coraz bardziej zaniepokojona zmianami klimatu. Badanie Peoples’ Climate Vote 2024 wykazało, że ponad połowa (53%) osób na świecie stwierdziła, że jest bardziej zaniepokojona zmianami klimatu niż w ubiegłym roku, w porównaniu z 15% osób, które stwierdziły, że są mniej zaniepokojone. Ponad połowa (56%) osób twierdzi, że myśli o zmianach klimatu codziennie lub co tydzień. Tylko około jedna na dziesięć (11%) osób stwierdziła, że nigdy nie myślała o zmianach klimatu.
Klimat ma decyzyjne znaczenie
Zmiany klimatyczne mają wpływ na podejmowanie ważnych decyzji życiowych, ponieważ ekstremalne zjawiska pogodowe wciąż nasilają się na całym świecie. W przypadku ponad dwóch trzecich światowej populacji (69%), doświadczenia te wpłynęły na podejmowanie ważnych decyzji, takich jak miejsce zamieszkania lub pracy oraz to, co kupić.
Zróżnicowane opinie
Ludzie mają mieszane opinie na temat tego, jak ich kraj radzi sobie w kwestii klimatu. Na całym świecie około połowa (49%) osób stwierdziła, że ich kraje radzą sobie dobrze, w porównaniu z jedną czwartą (25%), która stwierdziła, że radzą sobie źle. W skali globalnej cztery na pięć osób (80%) wezwało swój kraj do wzmocnienia swoich zobowiązań w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu. W skali globalnej 72% osób chce, aby ich kraj szybko przestawił się z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. W 85% krajów (62 kraje) większość poparła szybkie odejście od paliw kopalnych na rzecz czystej energii.
Dobro planety ponad konfliktami
Ogromna większość (86%) badanych stwierdziła, że kraje powinny odłożyć na bok spory i współpracować w celu przeciwdziałania zmianom klimatu. Ludzie nie są z kolei przekonani do wysiłków podejmowanych przez duże firmy w zakresie klimatu. Nieco ponad jedna na trzy osoby (39%) twierdzi, że duże firmy dobrze radzą sobie z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym.
Metodologia
W ciągu ośmiu miesięcy przebadano ponad 73 000 osób w 77 krajach, reprezentujących 87% światowej populacji. To sprawia, że druga edycja badania jest większa i bardziej inkluzywna niż pierwsza, przeprowadzona w 2021 r., która obejmowała 50 krajów i 17 języków. Losowa ankieta telefoniczna oznaczała, że każdy, kto posiadał telefon komórkowy w którymkolwiek z badanych krajów, miał szansę wziąć w niej udział.