Zgodnie z oficjalnym komunikatem z 7 grudnia 2023 r. Rada (RE) i Parlament (PE) Europejski uzgodniły wspólne podejście do zrewidowania Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (ang. Energy Performance of Buildings Directive; EPBD). Główne wnioski z rewizji zapisów mówią, że do 2030 r. wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne, a do 2050 r. wszystkie istniejące […]
Zgodnie z oficjalnym komunikatem z 7 grudnia 2023 r. Rada (RE) i Parlament (PE) Europejski uzgodniły wspólne podejście do zrewidowania Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (ang. Energy Performance of Buildings Directive; EPBD). Główne wnioski z rewizji zapisów mówią, że do 2030 r. wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne, a do 2050 r. wszystkie istniejące będą musiały zostać zmodernizowane do poziomu zeroemisyjności.
W komunikatach RE i PE zapowiedziano, że kraje członkowskie będą zobligowane do renowacji 16% energetycznie najmniej efektywnych budynków niemieszkalnych do 2030 r., i 26% – do 2033 r. Tutaj legislacja ma się posiłkować Minimalnymi standardami energetycznymi (MEPS). Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, średnie zużycie energii przez tę grupę budowli będzie musiało zostać zredukowane o 16% do 2030, i o 20-22% – do 2035 r. Co więcej, do 2030 r. wszystkie nowobudowane budynki mieszkalne będą musiały być wyposażane w panele słoneczne, a w przypadku obiektów publicznych i niemieszkalnych – jeśli to będzie technicznie i ekonomicznie sensowne.
Ponadto, uzgodniona wersja zapisów wskazuje, że do 2040 r. z rynku zniknąć mają instalacje grzewcze zasilane paliwami kopalnymi, a kraje członkowskie będą miały zakaz wprowadzania dopłat do tego typu ogrzewania.
Spod jurysdykcji EPBD mają zostać wyłączone m.in. budynki rolnicze, zabytki, oraz świątynie.