Odnawialne źródła energii wygenerowały rekordowe 30% globalnej energii elektrycznej w 2023 r.

Według think-tanku Ember, odnawialne źródła energii wygenerowały rekordowe 30% globalnej energii elektrycznej w 2023 r., głownie za sprawą wzrostu poziomu energii czerpanej ze słońca i wiatru. Wraz z rekordowym udziałem energii słonecznej i wiatrowej w 2023 r., zdaniem autorów raportu zbliża się nowa era spadku produkcji energii z paliw kopalnych. Rok 2023 był prawdopodobnie punktem zwrotnym, oznaczającym szczyt emisji w sektorze energetycznym. W połączeniu z energią jądrową, w 2023 r. świat wytwarzał prawie 40% energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych.
Energia słoneczna króluje
Energia słoneczna przewodzi rewolucji energetycznej. Była ona najszybciej rosnącym źródłem wytwarzania energii elektrycznej przez 19 lat z rzędu i wyprzedziła wiatr, stając się największym źródłem nowej energii elektrycznej drugi rok z rzędu. W 2023 r. słońce wygenerowało ponad dwa razy więcej energii elektrycznej niż węgiel. Rekordowy wzrost liczby instalacji pod koniec 2023 r. oznacza, że w 2024 r. nastąpi jeszcze większy wzrost produkcji energii słonecznej. Energia wodna zanotowała rekordowy spadek produkcji z powodu suszy, a jej produkcja uplasowała się na najniższym poziomie od 5 lat.
Rekordowe zapotrzebowanie na energię
Globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2023 r. wzrosło do rekordowego poziomu (wzrost o 627 TWh), co odpowiada zapotrzebowaniu Kanady (+607 TWh). Niemniej jednak wzrost o 2,2% w 2023 r. był poniżej średniej z ostatnich lat, ze względu na wyraźny spadek popytu w krajach OECD, zwłaszcza w USA (-1,4%) i UE (-3,4%). Ponad połowa wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną w 2023 r. pochodziła z pięciu kategorii: pojazdów elektrycznych (EV), pomp ciepła, elektrolizerów, klimatyzacji i centrów danych. Rozpowszechnienie tych technologii przyspieszy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, ale ogólne zapotrzebowanie spadnie, ponieważ elektryfikacja jest znacznie bardziej wydajna niż paliwa kopalne.