Kanada przystępuje do grona państw walczących z greenwashingiem
Kanada przystępuje do grona państw walczących z greenwashingiem. Kanadyjski rząd znowelizował ustawę o ochronie konkurencji, dodając do niej nowy przepis regulujący kwestie związane z oświadczeniami środowiskowymi w materiałach marketingowych. Nowe przepisy przyjęte przez parlament w dniu 20 czerwca mają na celu uregulowanie kwestii związanych z oświadczeniami środowiskowymi i zapobieganie greenwashingowi w Kanadzie. Jedna z poprawek do ustawy o konkurencji drastycznie zwiększa regulacje w tym obszarze, klasyfikując oświadczenia środowiskowe jako wchodzące w zakres zwodniczych praktyk marketingowych, podaje Forbes.
Firmy będą dowodzić „zielonych” twierdzeń
Ustawa o konkurencji to kanadyjskie prawo handlowe, które reguluje handel, fuzje i praktyki marketingowe. Ustawa ma zastosowanie do spółek z siedzibą w Kanadzie, a także spółek zagranicznych, które prowadzą działalność gospodarczą lub działają w tym kraju. Egzekwowaniem prawa zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji. Kary mogą być zarówno cywilne, jak i karne. Omawiana poprawka dotyczy twierdzeń przedsiębiorstw odnoszących się do „ochrony lub przywracania środowiska lub łagodzenia środowiskowych i ekologicznych przyczyn lub skutków zmian klimatu”. Twierdzenia te muszą być uzasadnione „zgodnie z uznaną międzynarodową metodologią”. Innymi słowy, jeśli firma twierdzi, że jest przyjazna dla klimatu w kampanii marketingowej lub na swojej stronie internetowej, musi to teraz udowodnić.
Publiczny wniosek
Zgodnie z ustawą, dowolnych sześciu mieszkańców Kanady w wieku powyżej 18 lat może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego do Urzędu Ochrony Konkurencjic. Po złożeniu skargi treść ustawy wymaga wszczęcia dochodzenia. Nowe prawo w Kanadzie przyniesie dodatkową kontrolę nad oświadczeniami klimatycznymi.
Wysokie kary
Jak podaje portal blakes.com, kary za składanie oświadczeń, które stanowią greenwashing zgodnie z nowymi przepisami, mogą być surowe. Będą one obejmować administracyjną karę pieniężną w wysokości 10 mln C$ (15 mln C$ w przypadku recydywy) oraz trzykrotność wartości korzyści uzyskanej w wyniku wprowadzającego w błąd postępowania lub, jeśli nie można racjonalnie określić tej kwoty, 3% światowych przychodów brutto.