Korzyści z ITS? Płynniejszy ruch, zmniejszenie emisji spalin oraz hałasu
Głównym celem wdrożenia inteligentnego systemu transportowego (ITS) w stolicy województwa śląskiego jest podniesienie atrakcyjności transportu publicznego poprzez wprowadzenie priorytetu dla niego oraz poprawa płynności ruchu na terenie miasta.
Samorząd Katowic informuje, że uruchomiony w marcu 2024 r. inteligentny system transportowy (ITS) przyspieszył przejazd przez miasto o 15%. Jakie korzyści dla miasta w długookresowej perspektywie ma przynieść ITS? Oprócz płynniejszego ruchu, władze dążą do zmniejszenia emisji spalin oraz hałasu. Katowicki ITS ma stanowić integralny element zmian w polityce transportowej miasta. Kładzie ona nacisk na promowanie komunikacji publicznej i transportu indywidualnego bez wykorzystywania aut.
Jak działa ITS w Katowicach?
Inteligentny system transportowy w Katowicach składa się z kilku podsystemów. Każdy ma inne funkcje. Najważniejszy z nich to pakiet rozwiązań odpowiadający za sterowanie sygnalizacjami świetlnymi. Korzystając z zainstalowanych w nawierzchniach jezdni pętlach indukcyjnych i umieszczonych nad ulicami kamerami wideodetekcji, system weryfikuje aktualne natężenie ruchu i zmienia długość wyświetlania świateł dla konkretnych kierunków. Dodatkowo nad automatyką czuwają operatorzy. W razie potrzeby ręcznie modyfikują ustawienia.
Priorytet dla tramwajów
ITS został zintegrowany z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, koordynowanym przez Zarządu Transportu Metropolitalnego, co umożliwiło priorytet dla komunikacji publicznej. Obecnie korzystają z niego linie tramwajowe łączące centrum miasta z węzłami przesiadkowymi Zawodzie i Brynów. Planowane są również testy priorytetu dla autobusów. System ma być także rozbudowywany i integrowany z systemami ościennych miast.
Od marca 2024 r. działa też internetowa platforma komunikacyjna w formie aplikacji mobilnej, która ułatwia m.in. znalezienie wolnych miejsc parkingowych czy dostarcza bieżące informacje o warunkach drogowych.
Za zaprojektowanie i wdrożenie systemu odpowiada firma Sprint z Olsztyna. Dotychczasowy koszt systemu wyniósł około 88,6 mln zł. Ponad 67,2 mln zł z tej kwoty stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na lata 2014-2020.