Rada Europejska przyjęła dyrektywę promującą reperowanie zepsutych lub wadliwych towarów

Rada Europejska przyjęła dyrektywę promującą reperowanie zepsutych lub wadliwych towarów, tzw. dyrektywę o prawie do naprawy. Dzięki nowym przepisom konsumenci będą mogli łatwiej starać się o naprawę towarów, zamiast je wymieniać, a takie usługi staną się bardziej dostępne. Przyjęcie dyrektywy to ostatni krok w legislacyjnym procesie decyzyjnym.
Naprawa będzie łatwiejsza
Przyjęta dyrektywa tworzy zestaw narzędzi i zachęt, dzięki którym naprawa stanie się bardziej atrakcyjna dla konsumentów. Są to np.: zobowiązanie producentów do naprawy produktów, które na mocy prawa UE z technicznego punktu widzenia nadają się do naprawienia; dostępność dobrowolnego formularza o naprawie zawierającego jasne informacje na temat procesu naprawy (terminy, ceny itp.); europejska platforma internetowa, na której konsumenci będą mogli łatwo znaleźć usługi naprawcze; oraz przedłużenie gwarancji prawnej o 12 miesięcy, jeżeli konsument zdecyduje się na naprawę zamiast wymiany. W przyszłości będzie można rozszerzyć listę produktów nadających się do naprawy. Za każdym razem gdy KE wprowadzi nowe wymogi dotyczące możliwości naprawy niektórych produktów, będą one włączane do dyrektywy o prawie do naprawy.
Co dalej?
Po zatwierdzeniu przez Radę Europejską, akt ustawodawczy został przyjęty. Po podpisaniu przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie dwudziestego dnia po publikacji. Od tego momentu państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na jej przeniesienie do prawa krajowego.