142 miliardy dolarów przeznaczone na projekty związane z paliwami kopalnymi w krajach rozwijających przez państwa G20, pomimo obietnic dot. czystej energii

Kraje G20 przeznaczyły 142 miliardy dolarów na projekty związane z paliwami kopalnymi w krajach rozwijających się w latach 2020-2022 – to prawie 1,4 razy więcej niż kwota zainwestowana w projekty związane z czystą energią w tym samym okresie. Głównymi podmiotami finansującymi te projekty były Japonia, Kanada i Korea Południowa.
Paliwa kopalne ponad czystą energią
Jak donosi najnowszy raport Oil Change International (OCI) i organizacji Friends of the Earth US, rozdźwięk między zobowiązaniami klimatycznymi krajów G20 a ich rzeczywistymi praktykami finansowymi jest alarmujący. Badacze ujawniają, że w latach 2020-2022 kraje G20 i finansowane przez nie banki rozwoju przeznaczyły oszałamiającą kwotę 142 miliardów dolarów na projekty związane z paliwami kopalnymi w krajach rozwijających się. Suma ta przewyższa 104 miliardy dolarów zainwestowane w inicjatywy związane z czystą energią w tym samym okresie, co sugeruje priorytetowe traktowanie paliw kopalnych pomimo międzynarodowych zobowiązań klimatycznych.
Pilna potrzeba relokacji funduszy
Autorzy raportu zwracają uwagę na potrzebę dostosowania praktyk finansowych krajów G20 do ich zobowiązań klimatycznych. Eksperci z OCI oraz Friends of the Earth US podkreślają, że zamożne państwa powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności za ich rolę w utrwalaniu kryzysu klimatycznego. Wzywają do szybkiego odejścia od paliw kopalnych i przesunięcia środków finansowych na rozwiązania w zakresie czystej energii, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do energii jest dużym wyzwaniem.