Wyniki badania przeprowadzonego przez Grant Thornton.
Obowiązkowe raportowanie ESG przestaje już być pieśnią przyszłości, a zaczyna stawać się rzeczywistością zarówno dla większych, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Z badania przeprowadzonego przez Grant Thornton wynika jednak, że blisko 2/3 osób zarządzających dużymi i średnimi firmami w naszym kraju nie wie, czy zostanie objęta obowiązkiem raportowania niefinansowego oraz kiedy to nastąpi.
Unijny obowiązek raportowania
Na mocy europejskiej dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) oraz Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) przedsiębiorstwa już mają lub wkrótce będą miały obowiązek cyklicznego wykazywania działań, które podejmują na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wpływu, jaki wywierają one na ich decyzje biznesowe. Informacje te mogą być pomocne dla inwestorów czy instytucji finansowych, ale także dla klientów, zwiększając ich świadomość na temat firm.
Ponad połowa badanych nieświadoma
Według badania przeprowadzonego przez Grant Thornton jedynie co dziesiąty ankietowany przedstawiciel firmy wie, kiedy musi rozpocząć raportowanie niefinansowe – 3% badanych deklaruje, że obowiązek ten wypełni już 2024 r., kolejne 3% w 2025 r., a 4% w późniejszym okresie. 14% właścicieli firm jest świadomych, że ich organizacja będzie zobligowana do przygotowywania raportowania ESG, ale nie wie, kiedy dokładnie to nastąpi. 19% badanych twierdzi, że ich spółka nie będzie objęta obowiązkowym raportowaniem, a 57% ankietowanych deklaruje, że nie posiada wiedzy na ten temat.
Raporty z korzyściami dla firmy
Raportowanie ESG może przyczynić się do zwiększenia poziomu atrakcyjności firmy. Już teraz dla klientów coraz istotniejsze stają się kwestie takie jak poziom emisji CO2, zrównoważone łańcuchy dostaw czy wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych.