Założenia zrównoważonego rozwoju stają się obecnie coraz bardziej istotne dla interesariuszy
Wiele organizacji znajduje się obecnie w fazie transformacji ESG, wciąż ucząc się, jak działać w oparciu o zestaw zmiennych, które stają się obecnie coraz bardziej istotne dla interesariuszy. Zrównoważony rozwój wpływa również na strategie oraz realizacje fuzji i przejęć. Wyniki ankiety Deloitte ilustrują postępy, jakie specjaliści robią w tym obszarze.
ESG coraz bardziej znaczące
Wartości, jakie transakcje fuzji i przejęć wnoszą dla kupującego, zazwyczaj obejmują wiele obszarów, takich jak wysokiej jakości aktywa, talent i reputacja. Obecnie jednak coraz większy wpływ na potencjalne przejęcie lub zbycie ma również zrównoważony rozwój. Ponad połowa ankietowanych organizacji (57%) mierzy parametry ESG za pomocą jasno określonych wskaźników, co stanowi wzrost z 39% dwa lata temu. Jest to najbardziej widoczne w branżach technologii, mediów i telekomunikacji (TMT), usług finansowych i konsumenckich.
Zrównoważony rozwój czynnikiem zakupowym
„Rezygnacja z transakcji z pewnością nie jest łatwą decyzją. Podczas gdy obawy handlowe lub operacyjne są często głównymi powodami takiego ruchu, aspekty związane z ESG coraz częściej rozważane są z taką samą powagą” – mówi Brooke Thiessen, Partner Deloitte Canada.
Nabywcy najczęściej rezygnują z transakcji z powodu niewystarczających wskaźników ESG w branży TMT (82%) i PE (private equity; 80%), podczas gdy 96% nabywców zarówno w branży TMT, jak i LSHC (life sciences & healthcare), jeśli podmiot docelowy nie spełnia założonych wymogów ESG, są zwykle w stanie zapłacić odpowiednio niższą kwotę.
Metodologia
Deloitte przeprowadził ankietę wśród 500 liderów w styczniu 2024 r. w korporacjach o przychodach co najmniej 500 mln $ lub funduszach private equity zarządzających aktywami o wartości co najmniej 1 mld $. Wykluczono organizacje non-profit i sektor publiczny, a respondenci byli zrównoważeni między kadrą kierowniczą a menedżerami wyższego i średniego szczebla. 90% respondentów wywodziło się ze środowisk korporacyjnych, podczas gdy liderzy PE stanowili 10%. Wielkość firmy (pod względem rocznych przychodów) była zrównoważona, podczas gdy reprezentacja geograficzna koncentrowała się na Ameryce Północnej (34%), Europie i Bliskim Wschodzie (33%) oraz państwach z rejonu Azji i Pacyfiku (33%). Pełna treść badania dostępna jest tutaj.