Mimo dynamicznych zmian zachodzących na rynku pracy, to wciąż elastyczność, zaraz po wynagrodzeniach, ma największe znaczenie dla pracowników

Mimo dynamicznych zmian zachodzących na rynku pracy, to wciąż elastyczność, zaraz po wynagrodzeniach, ma największe znaczenie dla pracowników, wpływając na ich zadowolenie z pracy. Tegoroczna edycja raportu Talent Trends 2024, opracowanego przez firmę rekrutacyjną PageGroup, pokazuje, że dla 45% badanych work-life balance wciąż stanowi najważniejszy aspekt kultury organizacyjnej. Co więcej, aby utrzymać dobre samopoczucie, nawet dwóch na pięciu kandydatów (42%) jest skłonnych odmówić awansu na wyższe stanowisko.
Work-life balance jest dziś standardem
Raport Talent Trends 2024 „The Expectaion Gap” jasno wskazuje, że dla pracowników elastyczność nie jest tylko dodatkiem do pracy. Uzyskanie wyższego wynagrodzenia jest w prawdzie wciąż najważniejsze, ale istotna jest też równowaga pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Tendencja ta nie zmieniła się od ubiegłego roku. Wśród najistotniejszych aspektów elastyczności wyróżniają się elastyczne godziny pracy – ważne dla 69% respondentów. Na kolejnych miejscach znalazło się posiadanie pracy hybrydowej (68%) oraz możliwość pracy w pełni zdalnej (39%).
„Tegoroczne badanie potwierdziło trend wzrostu świadomości kandydatów w obszarze zdrowia psychicznego i chęci zadbania o nie. Temat ten jest przedmiotem dyskusji w każdej szerokości geograficznej i Polska nie pozostaje wyjątkiem. W naszej ocenie przenikanie się życia zawodowego z życiem prywatnym i wzajemne oddziaływania między nimi nie przestanie interesować respondentów również w kolejnych latach” – mówi Kacper Grabowski, Senior Director w Michael Page.
Powrót do biur tylko w modelu hybrydowym
Po okresie pandemii i konieczności pozostawania w domu, pracownicy na nowo docenili korzyści płynące ze spotkań i pracy w przestrzeniach biurowych. Szczególnie młodsze osoby, rozpoczynające dopiero karierę zawodową, dostrzegają korzyści z pracy w części stacjonarnej, np. lepsze perspektywy rozwoju czy okazję do uczenia się od swoich koleżanek i kolegów.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm stawia na pracę hybrydową. Obecnie 53% ankietowanych pracuje w tym modelu, 30% w pełni z biura, zaś 11% zdalnie. Model hybrydowy okazał się być dobrym wyznacznikiem przy tworzeniu nowoczesnych miejsc pracy. Łączy bowiem elastyczność, wynikającą z możliwości pracy z domu oraz okazję do bezpośrednich kontaktów w biurze.
Metodologia
Wszystkie dane, o ile nie wskazano w raporcie inaczej, pochodzą z ankiety internetowej przeprowadzonej przez PageGroup i UNLIMITED. Badaniu poddano blisko 50 000 respondentów z całego świata. Badanie ankietowe przeprowadzono między 26 listopada a 11 grudnia 2023 r. Pełna treść raportu dostępna jest tutaj.