Oprócz pożyczki, Polska może liczyć też na doradztwo ekspertów
18 kwietnia 2024 r. Polska sfinalizowała z Bankiem Światowym umowę pożyczki. Do budżetu państwa wpłynie kwota 250 mln EUR. Możemy też liczyć na wsparcie doradcze ekspertów Banku Światowego dla programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Pożyczka i wsparcie doradcze Banku Światowego
Pożyczka Banku Światowego w wysokości 250 mln EUR udzielona zostaje stronie polskiej na okres do 5 lat (2022-2027). Pożyczka ma zasilić budżet państwa na poczet utraconych wpływów podatkowych w ramach ulgi termomodernizacyjnej komplementarnej do programu priorytetowego Czyste Powietrze (PPCP). Transze pożyczki będą wypłacane stronie polskiej wraz z postępami realizacji PPCP. Elementem pożyczki jest doradztwo Banku Światowego na rzecz dostosowywania PPCP do potrzeb beneficjentów w Polsce. Łączne środki dostępne dla obywatelek i obywateli na lata 2024-2029 to 6,4 mld zł.
Program priorytetowy Czyste Powietrze
- Program priorytetowy „Czyste Powietrze” to ogólnopolski program dofinansowań dla właścicieli domów jednorodzinnych, realizowany od 2018, i zaplanowany do 2029 r.
- Jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.
- Głównym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych z sektora mieszkalnictwa jednorodzinnego.
- Dofinansowanie obejmuje kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Program ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.