Polska odnotowała wzrost w eksporcie produktów związanych z zieloną gospodarką
Po spadku w latach 2020-2021, Polska odnotowała wzrost w eksporcie produktów związanych z zieloną gospodarką. Według danych przywołanych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), w 2022 r. udział Polski w światowym „zielonym” eksporcie wzrósł do 1,9%, co przekłada się na wartość 35 mld $. W 2023 r., wartość ta wzrosła o kolejne 2 mld $, czyli o 6%. To tempo wzrostu było znacznie szybsze niż w Chinach, gdzie eksport zielonych produktów zanotował stagnację, ale wolniejsze niż w UE, gdzie wartość eksportu wzrosła o 10%.
Polska a niskoemisyjna produkcja energii
W 2022 r., udział Polski w światowym eksporcie produktów używanych do niskoemisyjnej produkcji energii wyniósł 1,6%, czyli 3,3 mld $, dodaje PIE. W 2023 r., eksport tych urządzeń z Polski wzrósł o 7,6% do 3,6 mld $. To tempo wzrostu było wolniejsze niż w UE, ale szybsze niż w Chinach czy USA. Wśród eksportowanych z UE urządzeń do niskoemisyjnej generacji energii, najważniejsze były części do turbin gazowych, panele fotowoltaiczne oraz wymienniki ciepła. Jednak w przypadku naszego kraju najważniejszym produktem eksportowym była wełna izolacyjna, akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz turbiny gazowe o mocy nie większej niż 5 tys. kW.
Chiny liderem w eksporcie zielonych produktów
Chiny są światowym liderem w eksporcie produktów związanych z ochroną środowiska i klimatu, z udziałem wynoszącym 23% w 2022 r. Udział UE wyniósł 17%, a USA – 8%. Przewaga Chin jest jeszcze większa, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko urządzenia związane z niskoemisyjnym wytwarzaniem energii – ich udział wyniósł 31%, podczas gdy UE – niecałe 10%, a USA – 9%.
Konieczność łączenia polityki klimatycznej z polityką przemysłową
Jak komentuje PIE, powyższe dane wskazują na konieczność łączenia unijnej polityki klimatycznej z polityką przemysłową, co jest coraz częściej uwzględniane przez władze UE. Istotnym elementem są również dalsze zależności w łańcuchach dostaw, które zwiększają rolę Chin, a także ich niezbędność dla UE, szczególnie na odcinkach związanych z dostarczaniem surowców krytycznych.