Rada (RE) i Parlament (PE) Europejski wypracowały wspólne stanowisko ws. zabezpieczenia dostaw surowców krytycznych do UE, czyli Aktu o surowcach krytycznych (ang. The Critical Raw Materials Act). Uzgodniony projekt dokumentu zawiera listę 34 surowców, które określa się mianem strategicznych, z czego 17 to surowce krytyczne. Według założeń wstępnego porozumienia RE i PE 10% rocznego unijnego […]
Rada (RE) i Parlament (PE) Europejski wypracowały wspólne stanowisko ws. zabezpieczenia dostaw surowców krytycznych do UE, czyli Aktu o surowcach krytycznych (ang. The Critical Raw Materials Act).
Uzgodniony projekt dokumentu zawiera listę 34 surowców, które określa się mianem strategicznych, z czego 17 to surowce krytyczne. Według założeń wstępnego porozumienia RE i PE 10% rocznego unijnego zużycia, np. litu, czy kobaltu ma pochodzić z wydobycia w UE, 40% z przetwarzania, a 25% z recyklingu. By osiągnąć te cele, przewiduje się uproszczone procedury wydawania pozwoleń dla strategicznych projektów wydobywczych. Choć w komunikacie RE jest mowa o jednoczesnym zachowaniu zasad ochrony środowiska, „uproszczone” procedury mogą budzić pewne obawy w kręgach pro-ekologicznych. Na poziomie najbardziej ogólnym, Akt zakłada, że pojedynczy kraj spoza Unii nie powinien odpowiadać za dostawy do UE więcej niż 65% danego surowca zużywanego we wspólnocie. Oba ciała, tj. RE i PE muszą oficjalnie zatwierdzić postanowienia osiągniętego porozumienia wstępnego.