Wyroki z Wielkiej Brytanii i USA pokazują, jak obywatele mogą wpływać na politykę klimatyczną

W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą świadomość społeczną na temat zmian klimatycznych. Dwa wyroki sądowe z Wielkiej Brytanii i USA, które media opisują jako przełomowe pokazują, jak obywatele mogą wpływać na politykę klimatyczną swoich krajów.
Wielka Brytania: Sprawa odwiertu naftowego koło lotniska Gatwick
W Wielkiej Brytanii Sąd Najwyższy orzekł, że władze planistyczne powinny były uwzględnić wpływ emisji gazów cieplarnianych na klimat przy zatwierdzaniu odwiertu naftowego koło lotniska Gatwick. Jak podaje agencja Reuters, aktywiści środowiskowi argumentowali, że pozwolenie na utrzymanie i rozbudowę odwiertu było wadliwe, ponieważ nie uwzględniało wpływu emisji gazów cieplarnianych związanych z wykorzystaniem ropy.
Sędziowie Sądu Najwyższego zgodzili się większością głosów (trzy do dwóch) i unieważnili zatwierdzenie planistyczne, które uznali za bezprawne. Chociaż sąd stwierdził, że lokalne administracje mogą nadal zatwierdzać projekty, nawet jeśli prawdopodobnie spowodują one znaczne szkody dla środowiska, aktywiści twierdzą, że ten przełomowy wyrok znacznie utrudni zatwierdzanie nowych projektów związanych z ropą, gazem i węglem.
USA: „Historyczne” porozumienie na Hawajach
Z kolei w USA młodzi aktywiści klimatyczni osiągnęli „historyczne” porozumienie na Hawajach. Jak donosi agencja Euronews, pozew był pierwszym na świecie młodzieżowym konstytucyjnym procesem klimatycznym, który miał na celu zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie klimatu przez sektor transportu. W sprawie postawiono zarzut, że administracja stanowa łamie konstytucję poprzez wysokoemisyjny system transportu.
Aktywiści poprosili rząd stanowy o podjęcie działań i przejście na klimatycznie bezpieczny, zeroemisyjny transport. Gubernator Hawajów i prawnicy młodych powodów ogłosili w czwartek, że sprawa została zakończona porozumieniem stron. Tym samym porozumienie osiągnięte w sprawie Navahine vs. Hawaii Department of Transportation uznaje konstytucyjne prawa dzieci do klimatu podtrzymującego życie.
Oba te przypadki pokazują, jak obywatele mogą wykorzystać system sądowy do wpływania na politykę klimatyczną swoich krajów. Są to ważne kroki na drodze do zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi.