Komisja Europejska tworzy nowy zasób finansowy wspierający rozwój klimatycznie neutralnych i inteligentnych miast
Komisja Europejska (KE) tworzy nowy Climate City Capital Hub, międzynarodowy zasób finansowy mający na celu dalsze wsparcie miast biorących udział w Misji UE dotyczącej klimatycznie neutralnych i inteligentnych miast (ang. EU Mission on Climate-Neutral and Smart Cities).
Climate City Capital Hub – co to jest?
Dzięki nowemu hubowi, miasta, które już otrzymały etykietę EU Mission for Climate-Neutral and Smart Cities, będą mogły skorzystać z doradztwa finansowego we współpracy z usługami doradczymi Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB). Będą mogły strukturyzować swoje potrzeby finansowe, aby zrozumieć różne sposoby finansowania projektów, w tym łączenie projektów. Ponadto, będą mogły przedstawiać projekty różnym dostawcom kapitału, w tym pożyczkodawcom i inwestorom z sektorów publicznego i prywatnego (np. kapitał filantropijny i korporacyjny, a także innowacyjne finansowanie, takie jak crowdfunding i obligacje związane z zrównoważonością), i wspierać proces do momentu zamknięcia transakcji.
Hub będzie zarządzany przez platformę implementacyjną Misji Miast Komisji (ang. Commission’s Cities Mission), która jest obecnie zarządzana przez projekt NetZeroCities. Komisja ogłosiła jego powstanie na konferencji Misji Miast 2024, która odbyła się w Walencji (Hiszpania) 25 i 26 czerwca 2024 r.
Co dalej?
Dotychczas 33 miasta otrzymały etykietę EU Mission for Climate-Neutral and Smart Cities: 10 w październiku 2023 r. i 23 w marcu 2024 r. Etykieta jest ważnym kamieniem milowym w pracy miast. Uznaje ona udane opracowanie Kontraktów Miast Klimatycznych, które określają ogólną wizję miast dla neutralności klimatycznej i zawierają plan działania oraz plan inwestycyjny. Miasta współtworzą swoje Kontrakty Miast Klimatycznych z lokalnymi interesariuszami, w tym sektorem prywatnym i obywatelami. Z 33 planów inwestycyjnych, które zostały do tej pory złożone, na działania klimatyczne przeznaczono około 114,1 mld €, czyli średnio 3,6 mld € na miasto.
Miasta ważnym elementem walki o klimat
Jak podała KE w swoim komunikacie, miasta odpowiadają za ponad 70% globalnych emisji CO₂ i zużywają ponad 65% energii świata. Działania miejskie są kluczowe dla łagodzenia zmian klimatu i mogą znacząco przyspieszyć wysiłki na rzecz osiągnięcia prawnie wiążącego zobowiązania do osiągnięcia neutralności klimatycznej w UE jako całości do 2050 r., a także celu UE dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. i bardziej ogólnie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Misja Miast UE ma na celu pomóc europejskim miastom stać się neutralnymi pod względem klimatu, oferując czystsze powietrze, bezpieczniejszy transport i mniej kongestii i hałasu dla swoich obywateli.