Unia Europejska podjęła ostateczny i formalny krok wyjścia z Traktatu Karty Energetycznej
Unia Europejska podjęła ostateczny i formalny krok wyjścia z Traktatu Karty Energetycznej (ang. Energy Charter Treaty, ECT). Prezydent Rady Europejskiej (RE), reprezentowany przez prezydencję belgijską i działający w imieniu Unii, złożył pisemne powiadomienie depozytariuszowi ECT o wycofaniu UE z Traktatu. Wycofanie wejdzie w życie rok po otrzymaniu powiadomienia przez depozytariusza, poinformowała RE w swoim komunikacie.
UE pozbędzie się „węglowodorowego” członkowstwa
Traktat, podpisany przez ok. 50 państw i organizacji (w tym członków UE) w 1994 r. w Lizbonie, zabezpiecza interesy koncernów m.in. działających w branży paliw kopalnych, dając im możliwość zaskarżania przed sądami decyzji zagrażających ich inwestycjom. Działania UE, nakierowane na wyparcie ropy czy węgla z użycia, stoją więc w jawnej sprzeczności z postanowieniami tego dokumentu. 7 lipca 2023 r., Komisja Europejska (KE) przedstawiła wniosek o decyzję Rady w sprawie wycofania UE z Traktatu, wraz z podobnym wnioskiem dla Euratomu, ponieważ uznała, że nie jest już on zgodny z celami klimatycznymi UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i Porozumienia Paryskiego, głównie ze względu na obawy dotyczące kontynuacji inwestycji w paliwa kopalne.
Z dwiema decyzjami podjętymi 30 maja 2024 r., RE dała zielone światło dla UE i Euratomu Europejskiej Wspólnocie Energii Atomowej) do opuszczenia ECT. W tym samym czasie, poszczególne państwa członkowskie będą mogły poprzeć modernizację Traktatu, gdy zostanie to poddane pod głosowanie podczas następnej Konferencji Karty Energetycznej.
W związku z tym, Unia Europejska otwiera nową erę dla zrównoważonej energii, stawiając na pierwszym miejscu cele klimatyczne i zrównoważony rozwój. To ważny krok na drodze do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i Porozumienia Paryskiego.