5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Od ponad pół wieku, 5 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Tegoroczna kampania koncentruje się na zagadnieniach związanych z renaturyzacją gruntów, pustynnieniem i odpornością na suszę. „Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re:Generacją (#GenerationRestoration)” to hasło przewodnie obchodów w 2024 roku.
Zasoby ziemi kluczem do życia planety
Ludzkość jest uzależniona od zasobów ziemi. Jednak na całym świecie toksyczna mieszanina zanieczyszczeń, chaosu klimatycznego i niszczenia bioróżnorodności zamienia zdrowe, żyzne tereny w pustynie, a dobrze prosperujące ekosystemy w martwe strefy. Zanieczyszczenia unicestwiają lasy i tereny zielone oraz osłabiają potencjał ziemi do wspierania ekosystemów, rolnictwa i społeczności. Prowadzi to do klęski nieurodzaju, utraty źródeł wody, osłabienia gospodarki i zagrożenia dla społeczności, w tym dla najbiedniejszych, a zrównoważony rozwój jest zagrożony.
Przesłanie sekretarza generalnego ONZ
„Tkwimy w śmiertelnie niebezpiecznej pułapce – użytkowanie gruntów odpowiada za 11% emisji dwutlenku węgla, który ogrzewa naszą planetę. Nadszedł czas, aby to zmienić. Niepodejmowanie działań jest zbyt kosztowne. Natomiast podjęcie szybkich i skutecznych działań ma sens ekonomiczny. Każdy zainwestowany w odbudowę ekosystemu dolar generuje aż trzydzieści dolarów korzyści ekonomicznych” – mówi w swoim przesłaniu António Guterres, sekretarz generalny ONZ.
Obchody w Warszawie
W dniu 5 czerwca w Warszawie, odbędzie się organizowana przez UNEP/GRID-Warszawa uroczystość z udziałem przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, biznesu oraz administracji centralnej. Tego dnia wieczorem zaświecą na zielono Pałac Kultury i Nauki oraz Most Śląsko-Dąbrowski. Polskie obchody Światowego Dnia Środowiska uzyskały patronat honorowy Komisji Europejskiej, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.