Wyniki analiz naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK)

Według najnowszego badania naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK), zmiany klimatu przewidują spadek dochodów na całym świecie o 19% do 2050 r., co równa się stratom w wysokości 38 bilionów USD rocznie.
Analiza danych z 40 lat z 1600 regionów świata
Zmiany klimatu już teraz powodują ogromne straty finansowe dla światowej gospodarki. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu globalne roczne straty szacują na 38 bilionów dolarów, z prawdopodobnym przedziałem 19-59 bilionów USD w 2050 r.
Straty te wynikają głównie ze wzrostu temperatur, zmian w opadach oraz zwiększonej zmienności temperatur. Uwzględnienie innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze czy pożary lasów, może dodatkowo zwiększyć te olbrzymie koszty. Skala prognozowanych strat gospodarczych pokazuje pilną potrzebę podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia zmian klimatu i ich konsekwencji ekonomicznych.
Opracowując swoje wnioski, naukowcy oparli się na danych z ostatnich 40 lat dotyczących 1600 regionów z całego świata, co pozwoliło im na prognozowanie sytuacji na kolejne 26 lat.
Według modelu opracowanego przez zespół PIK, wynika również, że jeśli świat zdoła ograniczyć emisje na tyle, aby ograniczyć ocieplenie do 2°C do 2050 r., spadek dochodów ustabilizuje się po 2050 r. W przeciwnym razie będzie nadal narastał.
„(…) Musimy drastycznie i natychmiast ograniczyć nasze emisje – w przeciwnym razie straty gospodarcze staną się jeszcze większe w drugiej połowie wieku, wynosząc do 60% średniej globalnej do 2100 r.” – alarmuje Leonie Wenz, naukowczyni z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK).
Straty dotkną całego świata
Według prognoz, największe spadki dochodów wystąpią w Południowej Azji oraz Afryce. Kraje rozwinięte, takie jak Stany Zjednoczone i państwa Unii Europejskiej, również odnotują poważne straty finansowe. Zróżnicowanie regionalne wynika z wpływu zmian klimatycznych na kluczowe czynniki wzrostu gospodarczego, w tym:
- plony rolnicze,
- wydajność pracy oraz
- stan infrastruktury.
Regiony o niższych dochodach i mniejszej zdolności adaptacyjnej będą szczególnie narażone na negatywne skutki zmian klimatu dla ich gospodarek. Dlatego konieczne są zróżnicowane regionalne strategie łagodzenia skutków i dostosowania się do nowych warunków klimatycznych. Strategie te powinny obejmować inwestycje w odporną infrastrukturę, zrównoważone rolnictwo, efektywne gospodarowanie wodą oraz ochronę ekosystemów.