Wynik osiągnięto dzięki zwiększeniu udziału energii ze źródeł odnawialnych
Ubiegłoroczne emisje w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) pokazują najbardziej znaczącą roczną redukcję emisji od czasu wprowadzenia ETS w 2005 r. Głównym motorem jest znaczny postęp sektora energetycznego w zakresie dekarbonizacji.
Dobra droga do celu 2030r.
Dane przekazane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej wskazują na spadek emisji o 15,5 % w 2023 r. w porównaniu z poziomami z 2022 r. Emisje w ramach ETS są obecnie o około 47% niższe od poziomów z 2005 r. i są na dobrej drodze do osiągnięcia celu na 2030 r. wynoszącego -62%.
Do rekordowego spadku emisji w ramach EU ETS najbardziej przyczynił się sektor energetyczny. Emisje z produkcji energii elektrycznej zmniejszyły się o imponujące 24% w porównaniu z 2022 r. Spadek ten wynika ze znacznego wzrostu produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (głównie wiatru i energii słonecznej), kosztem zarówno węgla, jak i gazu.
Z kolei biorąc pod uwagę energochłonne sektory przemysłu, można zaobserwować redukcję emisji o około 7% w porównaniu z 2022 r.
Przemysł lotniczy na cenzurowanym
Emisje lotnicze wzrosły w porównaniu z 2022 r. o około 10%. Jest to konsekwencja ciągłego odbicia przemysłu lotniczego po załamaniu w czasie pandemii COVID-19.