Tworzone prawo ma zaradzić zjawisku greenwashingu

Rada Europejska (RE) przyjęła stanowisko w sprawie dyrektywy o oświadczeniach środowiskowych, która ma zaradzić zjawisku greenwashingu. Tworzone prawo ma pomóc konsumentom w podejmowaniu prawdziwie ekologicznych decyzji przy zakupie produktu lub korzystaniu z usługi.
Główne założenia Dyrektywy Green Claims
Dyrektywa określa minimalne wymogi dotyczące uzasadniania, przekazywania i weryfikacji wyraźnych oświadczeń środowiskowych („green claims”).
Nowy wniosek RE dotyczy w szczególności:
- wyraźnych oświadczeń środowiskowych (w formie pisemnej lub ustnej) i
- etykiet środowiskowych, które firmy dobrowolnie wykorzystują w marketingu swojej ekologiczności, a uwzględniają m.in. wpływ na środowisko, aspekty lub wydajność produktu lub przedsiębiorcy,
- istniejących i przyszłych systemów etykietowania środowiskowego, zarówno publicznych, jak i prywatnych.
Ogólne podejście wprowadza rozróżnienie między wyraźnymi oświadczeniami środowiskowymi a etykietami środowiskowymi. Celem jest określenie obowiązków mających zastosowanie do każdego z tych działań, ale też wskazanie wymogów dotyczących obu kwestii.
Dowody naukowe potwierdzające przekazywane treści
Firmy powinny stosować jasne kryteria i najnowsze dowody naukowe w celu uzasadnienia swoich twierdzeń i etykiet. Ponadto, zgodnie z podejściem ogólnym, deklaracje środowiskowe i etykiety powinny być jasne i łatwe do zrozumienia. Powinny zawierać konkretne odniesienie do cech środowiskowych, które obejmują (takich jak trwałość, możliwość recyklingu lub różnorodność biologiczna).
Weryfikacja oświadczeń środowiskowych
Rada Europejska zaleca też utrzymanie podstawowej zasady weryfikacji ex ante wyraźnych oświadczeń i etykiet środowiskowych, zgodnie z wnioskiem Komisji. Oznacza to, że każde oświadczenie środowiskowe musiałoby zostać zweryfikowane przez niezależnych ekspertów zewnętrznych przed jego publikacją.
Jednocześnie wprowadza uproszczoną procedurę zwolnienia niektórych rodzajów wyraźnych oświadczeń środowiskowych z weryfikacji przez stronę trzecią. Jak to będzie można zrobić? Kwalifikujące się firmy powinny udowodnić swoją zgodność z nowymi zasadami, wypełniając dokument techniczny, który musi zostać wypełniony przed upublicznieniem twierdzenia. Podczas gdy mikroprzedsiębiorstwa będą podlegać weryfikacji zgodnie z podejściem ogólnym, będą one miały 14 miesięcy więcej niż inne firmy na dostosowanie się do tych zasad. Dodano kilka środków wsparcia, aby pomóc MŚP, w tym mikroprzedsiębiorstwom, w trakcie całej procedury. Obejmują one zapewnienie wytycznych i narzędzi oraz dodatkowych środków w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla rolników. Mogą one również obejmować wsparcie finansowe i szkolenia.
Oświadczenia środowiskowe a kompensacja emisji
Ogólne podejście wprowadza nowe wymogi dotyczące uzasadniania twierdzeń związanych z klimatem, w tym opartych na kredytach węglowych. Firmy będą musiały podawać informacje o rodzaju i ilości kredytów węglowych oraz czy są one stałe czy tymczasowe. Rada rozróżnia oświadczenia dotyczące wkładu w działania na rzecz klimatu (kredyty węglowe jako wkład) oraz twierdzenia dotyczące kompensacji emisji (kredyty węglowe jako równowaga dla udziału emisji). W przypadku oświadczeń kompensacyjnych firmy muszą wykazać cel zerowej emisji netto oraz postępy w dekarbonizacji, a także jaki procent całkowitej emisji gazów cieplarnianych został skompensowany.
Dalsze kroki
Ogólne podejście Rady będzie podstawą do negocjacji z Parlamentem Europejskim w celu uzgodnienia ostatecznego kształtu dyrektywy. Negocjacje mają rozpocząć się w nowej kadencji legislacyjnej.