Rada Europejska zatwierdziła zmianę rozporządzenia o przemieszczaniu odpadów. Ma ono na celu m.in. ograniczenie przemieszczanie problematycznych odpadów poza kraje EU
25 marca Rada Europejska (RE) zatwierdziła zmianę rozporządzenia o przemieszczaniu odpadów. Jak wcześniej informował ESG Impulse, ma ono na celu m.in. ograniczenie przemieszczanie problematycznych odpadów poza kraje EU. Wywóz odpadów ma być dozwolony tylko do tych państw, które zobowiążą się do bezpiecznego dla środowiska ich przetwarzania. Włączone w to są również kwestie związane z prawami i międzynarodowymi konwencjami warunków pracy.
Lista krajów wywozowych
Unia Europejska zobowiązała się do stworzenia listy krajów eksportowych pod względem transportu odpadów i uaktualniać ją co 2 lata. Co więcej, w samej UE przemieszczanie odpadów pomiędzy krajami członkowskimi ma być dozwolone tylko w drodze wyjątku. Zgodnie z ustaleniami, UE ma stworzyć cyfrową platformę wymiany danych dotyczących gospodarki odpadami, dostępną dla wszystkich krajów członkowskich Unii. Ma to m.in. pomóc w wykrywaniu i zwalczaniu nielegalnych praktyk, czyli tzw. „mafii śmieciowych”.
Plastik pod specjalną kontrolą
Specjalną uwagę poświęcono odpadom plastikowym – w ciągu 2,5 r. po wejściu regulacji w życie ma obowiązywać zakaz eksportu tego surowca do krajów spoza OECD, a ewentualny eksport na obszar tej organizacji będzie objęty ścisłą kontrolą.
Co dalej?
Głosowanie w Radzie Europejskiej kończy procedurę przyjmowania rozporządzenia. Zostanie ono teraz podpisane przez obie instytucje. Wejdzie w życie dwudziestego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.