Nowe przepisy mają poprawić dobrostan zwierząt i natury
Posłowie Koalicji Obywatelskiej skierowali do sejmu projekt przepisów zakazujących używania przez osoby fizyczne fajerwerków o najwyższym stopniu głośności. Zgodnie z projektem, rada gminy będzie mogła w drodze uchwały uchylić obowiązywanie zakazu w sylwestra i Nowy Rok. Proponowane przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2026 r.
Jak podała Polska Agencja Prasowa, projekt nowelizuje ustawę o ochronie zwierząt oraz ustawę o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.
„Co roku 1 i 2 stycznia media społecznościowe są pełne zdjęć martwych ptaków, pełne są apeli właścicieli zwierząt, które się zgubiły, o ich odnalezienie. Art. 1 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że zwierzę jako istota żyjąca zdolna do odczuwania nie jest rzeczą. Te kilkanaście sekund fajerwerków i naszej przyjemności nie jest warte cierpienia zwierząt”
Katarzyna Piekarska, posłanka Koalicji Obywatelskiej
Zmiany nie obejmą branży eventowej
Proponowany zakaz dotyczy używania przez osoby fizyczne fajerwerków i petard hukowych o najwyższym stopniu głośności, czyli wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F3.
Katarzyna Piekarska, przekazując informacje mediom w sejmie, zapewniła, że proponowane przepisy nie obejmą branży eventowej. Dodała również, że rada gminy może w wyjątkowych przypadkach uchylić zakaz w sylwestra i Nowy Rok.
Fajerwerki straszą, dezorientują i zabijają
Głośne dźwięki i błyski fajerwerków powodują silny stres u zwierząt, zarówno domowych, jak i dzikich. Przestraszone zwierzęta często uciekają w panice, co może prowadzić do zgubienia się lub wypadków. Stres wywołany fajerwerkami może prowadzić do długotrwałych zmian w zachowaniu zwierząt, takich jak lęki, agresja czy problemy z apetytem. W skrajnych przypadkach, szczególnie wśród ptaków, fajerwerki mogą prowadzić do śmierci zwierząt z powodu szoku lub dezorientacji powodującej kolizje.
Proponowane w projekcie ustawy zmiany w wykorzystywaniu najgłośniejszych fajerwerków mogą znaczącą poprawić dobrostan zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich, oraz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.