Nasz kraj ma otrzymać 17,6% unijnego budżetu, a wraz z wkładem krajowym daje to sumę 15 mld € do wydania do końca 2032 r.

Polska będzie największym wśród krajów UE beneficjentem powstającego Społecznego Funduszu Klimatycznego (SFK), który ma rozpocząć swoją działalność w 2026 r., podaje portal Wysokie Napięcie. Nasz kraj ma otrzymać 17,6% unijnego budżetu, co wraz z wkładem krajowym daje sumę 15 mld € do wydania do końca 2032 r. Obecnie Rząd jest na etapie przygotowywania Krajowego Planu Społeczno-Klimatycznego, który jest niezbędny, by sięgnąć po omawiane środku z UE.
Dlaczego powstaje Społeczny Fundusz Klimatyczny? Kto skorzysta?
Tworzenie SFK ma ścisły związek z wprowadzeniem nowego systemu handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych ETS 2, a ten z kolei ma objąć transport i budownictwo. Od 2025 r. te sektory będą musiały zacząć monitorować i informować o swoich emisjach, a w późniejszych latach – kupować prawa do emisji. W konsekwencji wyższe koszty dostawców/producentów podniosą koszty podnoszone przez konsumentów, np. na wysokoemisyjne ogrzewanie gazowe lub węglowe, a SFK ma zadanie w części zrekompensować ten wzrost. W praktyce oznacza to, że gospodarstwa domowe, które doświadczają ubóstwa energetycznego lub transportowego, będą otrzymywały wsparcie państwowe.