Budynek zrealizowany dla H&M powstał bez wykorzystania PCV
Certyfikat uzyskał Panattoni Park Poznań A2 (hala B). Budynek zrealizowany dla H&M powstał bez wykorzystania PCV. To już trzecia inwestycja dewelopera w Polsce i ósma w Europie, która osiągnęła najwyższy poziom certyfikacji BREEAM.
95% odpadów budowlanych zostało poddanych recyklingowi lub odzyskowi
Panattoni, jeden z najaktywniejszych deweloperów nieruchomości przemysłowych na świecie, uzyskał kolejny certyfikat na poziomie BREEAM Outstanding dla hali B – wybudowanej w ramach Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie pod Poznaniem – dla H&M, jednego z gigantów branży odzieżowej.
Obiekt o powierzchni prawie 82 000 m kw. powstał bez użycia PCV. Zużycie energii pierwotnej zmniejszono w nim o ponad 27% w porównaniu z wymogami krajowymi, a zużycie wody ograniczono o 70% w porównaniu do modelu bazowego. Ponad 95% odpadów budowlanych zostało poddanych recyklingowi lub odzyskowi. Pozwoliło to na znaczące ograniczenie zanieczyszczeń generowanych przez budynek w całym cyklu jego życia.
„Jesteśmy dumni, że Panattoni Park Poznań A2 dołącza do grona naszych inwestycji z najwyższym certyfikatem BREEAM Outstanding. To potwierdzenie naszego zaangażowania w budowanie przyszłości, w której zrównoważone budownictwo i ekologiczne innowacje stają się normą, z korzyścią dla klientów, inwestorów i społeczeństwa”
Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni
Efektywność energetyczna oceniona najwyżej
Hala B w Panattoni Park Poznań A2 została zaprojektowana z naciskiem na efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój. Wyposażona jest w instalację fotowoltaiczną o mocy 700 kWp( od redakcji: kWp – kilowatt-peak to jednostka używana do określenia mocy nominalnej instalacji fotowoltaicznej), która znacząco zmniejsza zależność od konwencjonalnych źródeł energii, redukując emisję CO2 i obniżając koszty operacyjne. Efektywność energetyczną wzmacniają zintegrowane systemy HVAC, energooszczędne oświetlenie LED, odzysk ciepła oraz inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS).
Dbałość o środowisko naturalne
Inwestycja wyróżnia się nie tylko zaawansowanymi technologiami, ale również dbałością o środowisko naturalne. We współpracy z ekologiem nasadzono ponad 500 drzew i 1000 krzewów, wzbogacając lokalny ekosystem i tworząc siedliska dla fauny i flory. Zoptymalizowano zużycie wody poprzez system odzysku wody deszczowej, zapobieganie niekontrolowanemu wyciekowi oraz instalację wodooszczędnych urządzeń sanitarnych.
Przyszłościowa koncepcja i dobrostan użytkowników
Obiekt jest przygotowany na przyszłe zmiany klimatu i adaptacje funkcjonalne. Przeprowadzono analizy LCA i LCC, które pozwoliły na redukcję wbudowanego śladu węglowego. Zadbano również o dobrostan użytkowników, zapewniając doskonałe warunki pracy, przestrzenie do rekreacji i odpoczynku, infrastrukturę dla rowerzystów oraz ładowarki do samochodów elektrycznych.
6 mln m kw. w procesie certyfikacji
Panattoni było pierwszym deweloperem, który ocenę środowiskową obiektów włączył do standardu swoich realizacji – obecnie na wysokim poziomie BREEAM Excellent. W Polsce firma certyfikowała już ponad 9,5 mln m kw. wybudowanej powierzchni – to niemal jedna trzecia krajowych zasobów – a w Europie 14 mln m kw. W procesie pozyskiwania certyfikatu pozostaje kolejne 6 mln m kw.