Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) potwierdziła swój ciągły globalny wzrost

Inicjatywa Science Based Targets (SBTi), organizacja zajmująca się działaniami korporacji na rzecz klimatu, potwierdziła swój ciągły globalny wzrost. Ogłosiła, że całkowita liczba firm z celami opartymi na nauce wzrosła o 102%, a więc podwoiła się w 2023 r. w porównaniu do wszystkich poprzednich lat. Wzrost ten był częściowo napędzany przez silny rozwój w Azji.
Inicjatywa Science Based Targets to globalna organizacja, która wspiera sektor prywatny w działaniach na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Powstała jako współpraca czterech międzynarodowych organizacji: CDP, Globalnego Paktu ONZ, Instytutu Zasobów Światowych i Światowego Funduszu na rzecz Przyrody. SBTi dostarcza firmom naukową metodologię wyznaczania i weryfikacji celów oraz sposobów redukcji emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego.
Japonia na czele
Japonia stała się światowym liderem w zakresie ustanawiania celów opartych na nauce, z 768 zweryfikowanymi firmami w sumie, w porównaniu do 693 w Wielkiej Brytanii (poprzednim liderze rankingu) i 465 w USA. Najbardziej imponujący wzrost proporcjonalny przyszedł z Indii, gdzie liczba firm ustanawiających cele oparte na nauce wzrosła w 2023 r. o 520%, z 15 do 93.
SBTi i globalny kapitał
Firmy z walidowanymi celami opartymi na nauce lub zobowiązaniami do ustanowienia celów osiągnęły 39% penetracji globalnego kapitału rynkowego w 2023 r., o 2 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej. Globalny kapitał rynkowy firm z celami lub zobowiązaniami wzrósł o 16%, w porównaniu do szacowanego wzrostu globalnego kapitału rynkowego o 11% ogółem.
Znaczenie celów opartych na nauce
Pokazując znaczenie celów opartych na nauce dla firm wszystkich rozmiarów, nastąpił również znaczący wzrost liczby małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) ustanawiających cele klimatyczne. 449 korporacji ustaliło cele zgodnie ze standardem Corporate Net-Zero SBTi, który obejmuje zarówno ambitne cele redukcji emisji w krótkim terminie, jak i cel redukcji emisji o co najmniej 90% do 2050 r. najpóźniej. Oznacza to wzrost o 245% w porównaniu do danych z 2022 r.